Określenie wieku biologicznego staje się istotnym elementem prewencji zdrowia Joanna Bensz
Wiek biologiczny ważniejszy od daty urodzenia
Wiek biologiczny ocenia stan "zużycia" naszego organizmu i z punktu widzenia medycyny ma większe znaczenie niż data urodzenia. - To precyzyjny parametr, który mówi nam o stanie poszczególnych organów oraz o poszczególnych aspektach tego, co wpływa na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jaki i kognitywne - mówi gość Czwórki.
04:20 CZWORKA Stacja Nauka - wiek biologiczny 10.02.2021.mp3 Jak "zużywa się" organizm człowieka? (Stacja Nauka/Czwórka)
Witaminy zamiast skalpela. Co jeść, żeby dobrze wyglądać?
Jaką ekspresję mają geny?
Na wiek biologiczny wływają różne czynniki - na przykład środowisko, w którym przebywamy oraz to, w jaki sposób radzimy sobie ze stresem. - Naukowcy już od dłuższgo czasu badają wpływ jaki ma styl życia na ekspresję genów - wyjaśnia rozmówczyni Agaty Nowotnik. - Pojawił się także nowy termin "epigenetyka" określający dziedzinę nauki zajmującą się dziedzicznymi mechanizmami ekspresji genów, które nie są zależne od zmian w sekwencji DNA.
Sprawdź także:
Ponieważ wydłuża się średnia długość życia, powinniśmy zadbać o to, by optymalnie wykorzystać ten czas Joanna Bensz
Zrób test i sprawdź ile lat ma twój organizm
Zegary epigenetyczne to stworzone przez naukowców testy biochemiczne pozwalające na określenie wieku biologicznego pacjenta. Postęp procesu starzenia się organizmu określany jest w nich na podstawie miejsc i stopnia metylacji DNA w całym genomie. Dlatego jeśli chcemy sprawdzić, ile lat ma nasze ciało musimy sięgnąć znacznie głębiej niż do metryki urodzenia. - Testy na wiek biologiczny znajdziemy nawet w internecie, ale ich wynik podzieliłabym przez cztery. Niemniej jednak rozwiązanie go można potraktować jako pierwszy krok na drodze do ustalenia wieku naszego organizmu - przyznaje Joanna Bensz.
Joga. "Intymne spotkanie z samym sobą"
Joga odmładza
Mając wynik testu na wiek biologiczny, możemy zastanowić się nad tym, jak go zmienić. Wiele badań wykazało, że osoby, których ciała są starsze niż to wynika z metryki, są bardziej narażone na przewlekłe schorzenia - od choroby wieńcowej po alzheimera - oraz przedwczesną śmierć. Osoby, które medytują albo uprawiają jogę mają dużo niższy wiek biologiczny niż osoby, które nie uprawiają sportów albo nawet jeśli są bardzo aktywne, nie potrafią się relaksować i zarządzać stresem - podsumowuje gość Czwórki.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Adrianna Janiszewska
Materiał przygotowała: Agata Nowotnik
Data emisji: 10.02.2021
Godzina emisji: 12.45
kul