Najmądrzejsze zwierzęta? "Ssaki, które żyją w strukturze socjalnej"
13:10 czwórka ndt zwierzęta 20210611.mp3 Niezwykłe domy mieszkańców lasu - tak żyją zwierzęta (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Okazuje się, że gniazdach mieszkają nie tylko ptaki. Wybierają je także owady i niektóre ssaki. - Zwierzęta korzystają z gniazd budowanych przez ptaki, albo konstruują je samodzielnie. Wiewiórki mają dwa sposoby na to, by stworzyć sobie takie lokum - wymieniał dr Łukasz Borzycki, biolog i fotograf przyrody. - Pierwszy to gniazdo we wnętrzu budki lęgowej, albo dużej dziupli. Druga możliwość to budowanie gniazda na czubku drzew. Taka konstrukcja jest okrągła i zamknięta, łatwo więc ją rozpoznać - podkreślał.
Trudna sztuka kamuflażu. Jak to robią mistrzowie?
Czytaj także:
Zwierzęta aranżują także wnętrza swoich mieszkań. Niektóre z nich organizują oddzielne pomieszczenia do spania, gromadzenia pożywienia, czy jedzenia posiłków, inne bałaganią. Największym pedantem wśród zwierząt najprawdopodobniej jest borsuk, który lubi komfort i porządek. - Lubi też spać na czymś miękkim i ciepłym, więc do swojej nory zgarnia liście, które układa, by było mu wygodnie - opowiadał dr Łukasz Borzycki. - Za potrzebą chodzi do toalety zlokalizowanej specjalnie nieopodal nory. To różni te zwierzęta od lisów, które wszystkie swoje potrzeby załatwiają w jednym miejscu. Utrzymują ogólny bałagan: wszędzie mają resztki jedzenia, czy odchody.
Czytaj także:
Chomik europejski, który jest znacznie większy od domowych chomików i może ważyć nawet pół kilograma, także buduje nory. - Ma miejsca, w których śpi, odpoczywa, ale tworzy także tzw. krótkie nory, w których chowa się przed drapieżnikami - mówi ekspert. - W przypadku tego gatunku jesienią samica gromadzi zapasy pożywienia, a wiosną, w okresie godowym, do jej nory wprowadza się samiec, który z tych zapasów korzysta. Gdy okres godowy się skończy samiec przenosi się do innej partnerki - tłumaczył Łukasz Borzycki. Lokum musi przed zimą znaleźć także niedźwiedź, który zapada w sen i jest wówczas bezbronny. - Zaatakować go może człowiek, ale także m.in. wilki. Niedźwiedź potrzebuje spokoju i bezpieczeństwa, buduje więc dość duże nory, albo wykorzystuje szczeliny w skałach - wymieniał dr Łukasz Borzycki.
***
Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia
Prowadzi: Kuba Marcinowicz
Materiał przygotowała: Anna Hardej
Data emisji: 11.06.2021
Godzina emisji: 6.25, 7.25, 8.25
kd