Światowy Tydzień Mózgu. Sztuczna inteligencja wspiera lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 22:15
Od 13 do 19 marca obchodzony jest Światowy Tydzień Mózgu. W tych dniach wiele miejsca poświęca się temu organowi, my sprawdzamy, jak sztuczna inteligencja pomaga w diagnostyce chorób mózgu.
.Światowy Tydzień Mózgu obchodzony jest w marcu
.Światowy Tydzień Mózgu obchodzony jest w marcuFoto: Shutterstock.com

Po raz pierwszy Światowy Tydzień Mózgu odbył się w Stanach Zjednoczonych w 1996 roku, w Polsce obchodzimy je od 1999 roku. Celem działań podejmowanych w tym czasie jest zwrócenie uwagi na niezwykle ważną funkcję tego organu oraz przypomnienie o profilaktycznych badaniach układu nerwowego.


Sztuczna inteligencja diagnozuje

Tak, jak w wielu dziedzinach naszego życia, coraz częściej przy badaniach wykorzystywane są algorytmy sztucznej inteligencji. - My specjalizujemy się w badaniach w analizie badań obrazowych z tomografii komputerowej mózgu - mówi Marek Trojanowicz z BrainScan. - Obecnie wyróżniamy 20 różnych zmian patologicznych, które wyróżnił zespół lekarski z pomocą łączenia algorytmów sztucznej inteligencji.

Jak mówi gość Czwórki, sztuczna inteligencja pomaga lekarzom w szerokiej i szybkiej diagnostyce w wielu polskich placówkach. Dzięki niej można wykryć udary, krwotoki i zdarzenia, które wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jak podkreśla specjalista, dokładna diagnostyka jest kluczem do uratowania ludzkiego życia.


Źr. Facebook/Tydzień Mózgu Warszawa

Olbrzymia baza danych

- Dzięki temu mamy dwie korzyści. Po pierwsze szybkość w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Po drugie pewność. Ta druga opinia - maszyny - pozwala lekarzowi z dużo większym prawdopodobieństwem stwierdzić, w czym jest problem - tłumaczy rozmówca Jeremiego Angowskiego. - Sztuczna inteligencja bazuje na zbiorach uczących. W naszym przypadku to 250 tysięcy różnych badań tomografii komputerowej głowy, łącznie z opisami wykonanymi przez lekarza. Tę sumę możemy pomnożyć nawet 40 razy, bo każde badanie ma mniej więcej tyle przekrojów. To stanowi olbrzymią bazę, zbiór uczący ten algorytm przez wiele tygodni.

Specjalista podkreśla, że zawsze ostatecznej diagnozy dokonuje lekarz, a sztuczna inteligencja go wspiera. - Najlepiej jednak, żebyśmy nie byli poddawani takim badaniom, dlatego tak ważna jest profilaktyka i dbanie o swój mózg. Pomagają w tym różnego rodzaju ćwiczenia umysłowe - zauważa Marek Trojanowicz. - Równie ważna jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Posłuchaj
14:15 Czworka?TOP - dzień mózgu 14.03.2023.mp3 Marek Trojanowicz z BrainScan, o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w badaniach mózgu (TOP/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Marek Trojanowicz (BrainScan)

Data emisji: 14.03.2023

Godzina emisji: 17.15

aw

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń