- Zadanie konkursowe polega na tym, żeby w ciągu siedmiu godzin z papieru oraz kleju dostarczonego przez organizatora wybudować most. Otrzymaliśmy siedem arkuszy papieru i 2 butelki kleju - opowiada Jakub Końka, student Politechniki Warszawskiej. - Mieliśmy zbudować most o rozpiętości jednego metra, który w prasie wytrzymałościowej przeniesie jak największe obciążenie. W tym roku niestety osiągnęliśmy tylko 300 kilogramów.
Budujemy most
Każda z ponad 30 drużyn uczestniczących w zawodach miała za zadanie wykonać jak najtrwalszą konstrukcję, o najkorzystniejszym stosunku wytrzymałości do masy. W zeszłym roku most studentów Politechniki Warszawskiej przeniósł 430 kilogramów, czym ustanowił rekord wszech czasów konkursu.
- Nasz most waży średnio od kilograma do półtora i to już jest masa łączna z klejem, który też jest wmontowany - tłumaczy Łukasz Porzyc, student Politechniki Warszawskiej. - Jeżeli chodzi o to, czym jest wypełniona konstrukcja, żeby udźwignęła taki ciężar, to stosujemy specjalnie dobrane i, można powiedzieć, opatentowane przez nas dźwigary o przekroju rurowym. Są one bardzo wytrzymałe, tak że na jednym może stać bez problemu dorosła osoba.
Źr. Facebook/Koło Naukowe Mostowców Politechniki Warszawskiej
Praktyczne umiejętności
Jak podkreślają uczestnicy konkursu, udział w nich jest doskonałą okazją do zaprezentowania swoich umiejętności inżynierskich. - Jako przyszli albo obecni inżynierowie pokazujemy, że to, czego się uczymy, to nie jest tylko liczenie całek i macierzy. W praktyce pokazujemy, że to, co robimy, ma sens, i wiemy, co robimy - opowiadają studenci. - Dlatego pokazujemy, że z takich materiałów jak papier, który można przerwać w ręku, jesteśmy w stanie zbudować coś, co przenosi nawet 400 kilo. Pokazuje to, że robimy to jako świadomi ludzie, którzy odpowiednio się przygotowali, znają specyfikę i rodzaj pracy tego typu konstrukcji.
04:42 Czwórka/Stacja Nauka - Wykombinuj most 07.06.2023.mp3 W audycji mówimy o konkursie Wykombinuj most (Stacja Nauka/Czwórka)
Dzięki swoim patentom młodzi naukowcy z Politechniki Warszawskiej po raz kolejny wrócili z medalami z konkursu wyKOMBinuj mOst. Po najwyższy laur sięgnął zespół PWniaczki, w składzie:
- Jakub Końka
- Łukasz Kruk
- Daniel Stefanowicz.
Drugie miejsce przypadło również studentom warszawskiej uczelni i zespołowi Żbiki z Politechniki, w składzie:
- Kamila Dziubak
- Łukasz Porzyc
- Przemysław Kruczkowski.
Obu zespołom serdecznie gratulujemy.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 07.06.2023
Godzina emisji: 12.40
aw