Likwidacja gimnazjów zmieni polską szkołę na lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 17:34
- Potrzebna była zmiana nauki w liceum - przyznaje nauczycielka Edyta Janiak, która ocenia, że obecnie edukacja w szkole średniej trwa realnie 1,5 roku. Jednak jej zdaniem trudno odpowiedzieć na pytanie, czy zaproponowany kształt zmian był konieczny, może wystarczyło zwiększyć liczbę godzin nauki, mocno ograniczonych w poprzedniej reformie?
Audio
  • Edyta Janiak i Edyta Plich dyskutują o zmianach czekających polski system edukacji. Czy to dobrze, że znikną gimnazja? (Czat Czwórki)
  • Jakie zmiany czekają system edukacji - co zakłada projekt reformy ? (Czat Czwórki)
Likwidacja gimnazjów zmieni polską szkołę na lepsze?
Foto: Glow Images/East News

Zdaniem Edyty Plich z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży problem z edukacją w Polsce jest poważny, ale tak liczne zmiany szkodzą uczniom. Jak zaznacza, przez 15 lat od powstania gimnazja stawały się coraz lepsze, programy poszczególnych etapów edukacji były coraz bardziej kompatybilne. Nauczyciele z czasem nauczyli się nawiązywać relacje z uczniami w tym szczególnie trudnym wieku. - Zmiany powinny dotyczyć najpierw programów i sposobów nauczania. To, jak "pocięty" zostanie okres edukacji, jest mniej istotne. Zaczynamy trochę od końca - ocenia.

Jak zgadzają się goście audycji, to w gimnazjum większość uczniów przechodzi okres buntu, ale zatrzymanie ich na dłużej w szkole nie rozwiąże problemu. Czy gimnazja przyniosły jakieś dobre zmiany w polskiej edukacji? Co powinniśmy zmienić w polskiej szkole? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Justyna Tylczyńska

Goście: Edyta Janiak (nauczycielka języka polskiego w gimnazjum i liceum), Edyta Plich (Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży)

Data emisji: 5.07.2016

Godzina emisji: 15.09

gs/mk

Czytaj także

Zawodówka? "To wcale nie jest mniejsze zło!"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 17:00
- Nie wszystkie dziewczyny muszą iść na studia. Zacznijmy od konkretnych umiejętności twardych, a później zdecydujmy, czy chcemy swoją wiedzę i doświadczenie pogłębiać - namawia Natalia Bogdan, ekspertka do spraw rynku pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Zalewska: zmiana systemu edukacji jest przemyślana

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 09:17
– To my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za edukację młodego człowieka – mówiła minister edukacji narodowej Anna Zalewska i uspokajała, że zmian w szkolnictwie uczeń nawet nie zauważy. Szefowa MEN zapewniła także, że nauczyciele nie muszą bać się o swoje miejsca pracy.
rozwiń zwiń