Dane Światowej Organizacji Zdrowia są zatrważające. W Polsce otyłość dotyczy 61 procent mężczyzn i 45 procent kobiet, a także 17 procent dzieci i ten odsetek rośnie.
Nadwaga często pociąga za sobą wykluczenie społeczne, w młodszym, szkolnym wieku, wyśmiewanie i wyzywanie osoby otyłej jest na porządku dziennym. W Czwórce nasi eksperci próbowali odpowiedzieć na pytanie skąd się wziął problem otyłości. - Nie wydatkujemy energii, którą dostarczamy w produktach spożywczych - mówi dietetyk kliniczny Hanna Stolińska-Fiedorowicz. - Cały czas obserwujemy wzrost wartości energetycznej naszej diety, a coraz mniejsza aktywność fizyczna. Dochodzi do tego brak snu, stres, nieregularne uprawianie sportu lub całkowity jego brak - dodaje.
prof. Marian Wyleżał O otyłości mówimy, gdy nasz przewód pokarmowy nie współpracuje z naszym mózgiem, więc ten nie kontroluje, kiedy jemy, ile jemy, jak jemy
- Otyłość to zaburzenia neurohormonalnej regulacji spożycia pokarmów - mówi profesor Wyleżał. - Nasz przewód pokarmowy nie współpracuje z naszym mózgiem, więc ten nie kontroluje, kiedy jemy, ile jemy, jak jemy - objaśnia.
W Czwórce profesor wyjaśnia, który z hormonów jest odpowiedzialny za to, że "otwieramy drzwi lodówki", a który za "odsunięcie talerza, gdy jesteśmy najedzeni". Zdradza jak wczasy all inclusive mogą obnażyć naszą chorobę i czego współczesna medycyna jeszcze nie wie na temat otyłości.
***
Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Hanna Stolińska-Fiedorowicz (dietetyk kliniczny z Instytutu Żywności i Żywienia)
profesor Mariusz Wyleżał (z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie, przewodniczący komitetu ekspertów w Fundacji Osób Chorych na Otyłość "Odwaga", chirurg i ekspert w dziedzinie chirurgii metabolicznej)
Data emisji: 24.10.2016
Godzina emisji: 15.05
pj/bch