Otyłość - gdy ciało i mózg nie chcą działać razem

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 16:51
Z żadnej choroby nie leczymy się sami, dlatego też chorując na otyłość powinniśmy leczyć się u lekarza, przy tym ewentualnie wesprzeć się pomocą dietetyka - mówi profesor Mariusz Wyleżał.
Audio
  • Dietetyk kliniczny Hanna Stolińska Fiedorowicz i profesor Mariusz Wyleżał opowiadają o otyłości, jej przyczynach i sposobach walki z nią (Czat Czwórki/Czwórka)
Z badań wynika, że im więcej mamy ciała, tym mniejszy jest nasz mózg
Z badań wynika, że im więcej mamy ciała, tym mniejszy jest nasz mózgFoto: Glow Images/East News

Dane Światowej Organizacji Zdrowia są zatrważające. W Polsce otyłość dotyczy 61 procent mężczyzn i 45 procent kobiet, a także 17 procent dzieci i ten odsetek rośnie.

Nadwaga często pociąga za sobą wykluczenie społeczne, w młodszym, szkolnym wieku, wyśmiewanie i wyzywanie osoby otyłej jest na porządku dziennym. W Czwórce nasi eksperci próbowali odpowiedzieć na pytanie skąd się wziął problem otyłości. - Nie wydatkujemy energii, którą dostarczamy w produktach spożywczych - mówi dietetyk kliniczny Hanna Stolińska-Fiedorowicz.  - Cały czas obserwujemy wzrost wartości energetycznej naszej diety, a coraz mniejsza aktywność fizyczna. Dochodzi do tego brak snu, stres, nieregularne uprawianie sportu lub całkowity jego brak - dodaje.

prof. Marian Wyleżał O otyłości mówimy, gdy nasz przewód pokarmowy nie współpracuje z naszym mózgiem, więc ten nie kontroluje, kiedy jemy, ile jemy, jak jemy


- Otyłość to zaburzenia neurohormonalnej regulacji spożycia pokarmów - mówi profesor Wyleżał. - Nasz przewód pokarmowy nie współpracuje z naszym mózgiem, więc ten nie kontroluje, kiedy jemy, ile jemy, jak jemy - objaśnia.

W Czwórce profesor wyjaśnia, który z hormonów jest odpowiedzialny za to, że "otwieramy drzwi lodówki", a który za "odsunięcie talerza, gdy jesteśmy najedzeni". Zdradza jak wczasy all inclusive mogą obnażyć naszą chorobę i czego współczesna medycyna jeszcze nie wie na temat otyłości. 

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Hanna Stolińska-Fiedorowicz (dietetyk kliniczny z Instytutu Żywności i Żywienia)
profesor Mariusz Wyleżał (z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie, przewodniczący komitetu ekspertów w Fundacji Osób Chorych na Otyłość "Odwaga", chirurg i ekspert w dziedzinie chirurgii metabolicznej)

Data emisji: 24.10.2016

Godzina emisji: 15.05

pj/bch

Czytaj także

Otyłość - choroba XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 13:00
Premier David Cameron chce zabierać zasiłki narkomanom, alkoholikom i… otyłym. Czy to właściwy sposób na walkę z otyłością?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość? "Lepiej zapobiegać niż leczyć"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 13:50
24 października obchodzimy Dzień Walki z Otyłością. - Tendencję do tycia możemy dziedziczyć, ale geny to zaledwie 5 proc. zbędnych kilogramów. Reszta to kwestia tego, co robimy, a właściwie, czego nie robimy - tłumaczy dietetyczka Justyna Marszałkowska.
rozwiń zwiń