Konflikt w Syrii. Efekt śnieżnej kuli

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 17:00
Tragedia w Aleppo budzi przerażenie świata - stolica Syrii zajmowana jest siłą. Dominuje poczucie bezradności wobec skomplikowanego uwikłania w syryjski konflikt międzynarodowych i lokalnych mocarstw. O źródłach konfliktu oraz niesieniu pomocy cywilnej ludności rozmawiamy z naszymi gośćmi.
Audio
  • Dlaczego świat zachodni jest bezradny wobec konfliktu na Bliskim Wschodzie? (Czat Czwórki/Czwórka)
Demonstracja antywojenna przeciwko konfliktowi w Syrii. Hamburg, Niemcy, 17.12.2016
Demonstracja antywojenna przeciwko konfliktowi w Syrii. Hamburg, Niemcy, 17.12.2016Foto: PAP/EPA

Monika Kacprzak Do niesienia pomocy na Bliskim Wschodzie potrzebne jest wszystko - woda, edukacja, leki, odzież na zimę. Ludzie uciekają w tym, co na sobie akurat mają

- Politycznie sytuacja w Syrii jest bardzo skomplikowana. Jest to przykład na to, jak imperializmy zderzają się na gruncie globalnym i lokalnym. Obecnie w Syrii ogniskują się ścierające się ze sobą strefy wpływów - wyjaśnia Filip Ilkowski z inicjatywy "Stop wojnie". - Zarzewiem tego wielkiego konfliktu było dość błahe wydarzenie. Po nim zadziałał niestety efekt śnieżnej kuli - podkreśla specjalista.

Takich scen i tragedii wojennych, jak w Syrii, świat nie oglądał od czasów II wojny światowej, a statystyki są zatrważające. - Od 2011 roku w samej Syrii poszkodowanych zostało ok. 13,5 miliona osób, w tym 6 milionów dzieci - szacuje Monika Kacprzak z UNICEF Polska. - Nie przestajemy świadczyć pomocy. Z narażeniem zdrowia i życia staramy się dotrzeć do wszystkich - dodaje.

Filip Ilkowski Polityka UE i Polski jest straszna, jeśli spojrzymy na to, jak się traktuje uchodźców. Wstrząsające jest to, że Morze Śródziemne staje się wielkim cmentarzyskiem   

W rozmowie z Piotrem Firanem Czwórkowi goście podkreślają, jak ważna jest pomoc bliskowschodniej ludności nie tylko na miejscu konfliktu, ale także uchodźcom masowo przybywającym do Europy. Wyjaśniają także, jakie mocarstwa walczą dziś na Bliskim Wschodzie o swoje interesy, dlaczego zawieszenie broni mogłoby być szansą dla domagającej się swoich praw syryjskiej ludności oraz jak wspierać organizacje zajmujące się pomocą ofiarom wojny w Syrii.   

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Filip Ilkowski (inicjatywa "Stop wojnie), Monika Kacprzak (UNICEF Polska)

Data emisji: 21.12.2016

Godzina emisji: 15.08

jsz/kul

Czytaj także

Dr Łukasz Kister: z terrorystami się nie negocjuje!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 17:00
W zamian za uwolnienie żołnierza Bowe Bergdahla Amerykanie wypuścili z więzienia w Guantanamo pięciu terrorystów. Decyzja prezydenta Baracka Obamy wywołała burzę i rozpoczęła kolejny etap w dyskusji na temat walki z terroryzmem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

I ty możesz pomóc pogrążonej w wojnie Syrii!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 11:00
Imadem Al-Dahabi jest Syryjczykiem, który wraz z żoną Dorotą Obuchowicz i dziećmi mieszka w Polsce. Rodzina stara się organizować pomoc humanitarną dla ofiar pogrążonej w wojnie domowej Syrii. W 2013 roku ojciec i dwójka jego dzieci wyruszyła w niebezpieczną podróż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podsumowanie 2015. Co działo się na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 08:44
- To był rok kryzysu migracyjnego, rok wielkiej hipokryzji - mówił w Czwórce Michał Żakowski z Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nieobcy". Dlaczego potrzebujemy uchodźców?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 14:00
– Patrząc na nich i obserwując nasze reakcje, widzimy, kim jesteśmy – tłumaczył redaktor Paweł Goźliński, jeden z pomysłodawców zbioru tekstów "Nieobcy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uchodźcy z Libanu i Jordanii - przed czym uciekają?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 08:11
W pierwszą sobotę maja przenieśliśmy się do egzotycznych krajów. Ale nie tych, do których turystów przyciągają bogate kurorty, ale tych, których mieszkańcy cierpią przemoc, prześladowania, nie mają środków do życia, ani dostępu do opieki medycznej.
rozwiń zwiń