W trosce o środowisko. Jaką rybę wybrać na obiad?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 17:25
Obserwuj nas na Google News
Według ONZ niemal 90 proc. światowych zasobów ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Popularne na naszych stołach sola czy węgorz już teraz potrzebują więc naszej pomocy w walce o przetrwanie.
Audio
1 plik
  • Jakie ryby należy wybierać, by nie szkodzić środowisku? (Czat Czwórki)
Jakie gatunki ryb wybierać, by nie szkodzić środowisku i czy karp jest wśród nich?
Jakie gatunki ryb wybierać, by nie szkodzić środowisku i czy karp jest wśród nich?Foto: Pixabay.com/Public Domain/Daniel Wanke

ryba ogon 1200x660.jpg
Zagrożone ryby. Jedzmy tylko te z certyfikatem?

Okazuje się, że co 20 minut na świecie znika jeden gatunek zwierząt, wśród nich ryby i owoce morza. Pstrąg, karp, sum czy śledź atlantycki - te ryby nie są zagrożone wyginięciem. Unikać jednak powinniśmy m.in. pangi czy niektórych gatunków tuńczyka, którego także zaczyna brakować. Na pytanie, które ryby warto wybierać ze sklepowych półek, a które lepiej omijać odpowiada specjalnie wydany poradnik organizacji WWF, który dostępny jest m.in. w internecie.​​ - Warto też, będąc w sklepie, sprawdzić na produkcie rybnym, który chcemy kupić, skąd dana ryba pochodzi i jakimi narzędziami została wyłowiona - tłumaczyła Justyna Zajchowska z WWF.

Jakie dane powinny znajdować się na produktach rybnych, które chcemy kupić? Na jakie certyfikaty należy zwracać uwagę podczas robienia zakupów? Zapraszamy do wysłuchania materiału reporterskiego Justyny Tylczyńskiej.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji:2.01.2016

Godzina emisji: 16.35

kd/jsz

Czytaj także

Gołębie pomogą zbadać powietrze w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 18:29
Z problemem zanieczyszczeń zmaga się wiele miast na całym świecie. Londyńczycy postanowili badać jakość powietrza z pomocą… gołębi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekowakacje. Jak bawić się dobrze i w zgodzie z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 11:39
Segregowanie śmieci na kempingu, racjonalne używanie wody, niepłoszenie zwierząt - czy trudno być eko na wakacjach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Porozumienie dla klimatu. Zatrzyma ocieplenie?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 19:04
Od 4 listopada obowiązuje porozumienie paryskie, którego celem jest ograniczenie wzrostu średniej temperatury globalnej znacznie poniżej 2°C, a nawet zahamowanie go na poziomie 1,5°C.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka ze smogiem. Czym tak naprawdę oddychamy?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 14:11
W dziesiątce miast z najgorszą jakością powietrza w Unii Europejskiej aż siedem leży w Polsce, w pierwszej pięćdziesiątce - aż trzydzieści trzy. - Polacy nawet nie mają świadomości, co znajduje się w powietrzu, którym oddychają, bo nikt ich o tym nie informuje - przekonywała Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego.
rozwiń zwiń