Rasizm i ksenofobia. Polski problem?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 19:17
21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Czy to problem polski? - Do nas tak naprawdę przyjeżdża niewielu emigrantów, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej - mówiła Anna Tatar ze Stowarzyszenia Nigdy więcej. 
Audio
  • Czy rasizm i ksenofobia to problemy, które dotyczą naszego kraju? (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Według statystyk problem rasizmu w Polsce istnieje, a liczba zgłoszonych przestępstw na tym tle w naszym kraju rośnie. W ubiegłym roku tego problemu dotyczyło 765 postepowań sądowych. - To zjawisko się nasila szczególnie od lata 2015 roku - przekonywała Anna Szarfenberg z Fundacji Rubin. Jak tłumaczyła, jedną z przyczyn tego zjawiska była "histeria związana z przybyciem do Polski uchodźców". - To, co wydarzyło się w naszym społeczeństwie doprowadziło do przesunięcia norm. Dziś łatwiej nam kogoś obrazić, a nawet zaatakować - dodała.

Takich zachowań nie odczuł jednak na własnej skórze Roberto Cobas Avivar, Kubańczyk mieszkający w Polsce od ponad 25 lat. - Tłumaczę to sobie tym, że ja po prostu się integruję z polską społecznością. To nie jest łatwa sztuka, ale mam chęć to robić i uważam, że warto do tej integracji dążyć. W bardzo dużym stopniu to neutralizuje wrogie postawy - mówił gość Piotra Firana.

W Czwórce dyskutowaliśmy o tym, skąd bierze się ksenofobia i uprzedzenia rasistowskie w naszym kraju, a także, jak można z nimi walczyć. Mówiliśmy także o sytuacji w innych krajach Unii Europejskiej i o tym, czy ofiarami rasistowskich zachowań padają także nasi rodacy, mieszkający poza granicami kraju.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Goście: Anna Tatar (Stowarzyszenie Nigdy więcej), Aneta Szarfenberg (Fundacja Rubin), Roberto Cobas Avivar (Kubańczyk, mieszkający w Polsce, współpracownik Fundacji Rubin)

Data emisji: 21.03.2017

Godzina emisji: 15.10

kd

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O używkach bez ściemy. Nowa kampania społeczna

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 18:40
"Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość" to nowa kampania Głównego Inspektoratu Sanitarnego, która ma uświadamiać przede wszystkim młodych ludzi o zgubnym działaniu używek na ich zdrowie i życie. Czy jej uwspółcześniony język trafi do młodzieży?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wykluczenie energetyczne, czyli Polska bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 17:30
Często powtarzanym w obecnych czasach hasłem jest "cyfrowe wykluczenie". Jak się jednak okazuje w XXI wieku można być marginalizowanym z powodu braku dostępu do źródeł energii.
rozwiń zwiń