Pielęgniarek jak na lekarstwo. Jak je wspomóc?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 17:37
Według danych z 2016 roku, średnia wieku pielęgniarek i położnych to już 50-79 lat. Tym samym kwalifikują się one do "starej demograficznie grupy zawodowej". Co więcej, prawie 70 proc. z nich jest w wieku powyżej 45 lat - alarmuje Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Jak zachęcić ludzi do podejmowania tego zawodu? 
Audio
  • Zawód pielęgniarki. Dlaczego jest tak niedoceniany w polskim systemie opieki zdrowotnej? (Czat Czwórki/Czwórka)
Jak poprawić sytuację pielęgniarek w polskich szpitalach? (zdjęcie ilustracyjne)
Jak poprawić sytuację pielęgniarek w polskich szpitalach? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: ntm/Shutterstock.com

Grażyna Wójcik Kolejni ministrowie załatwiają przede wszystkim proste i korzystne politycznie sprawy. To demotywuje pielęgniarki, zmuszając je do bardzo trudnych życiowo decyzji. Ich rola w szpitalach nie jest uznawana za dostatecznie ważną

- Polska boryka się z problemem narastającego deficytu kadry pielęgniarskiej. Wzrost tego niedoboru jest stopniowy. On się zintensyfikował szczególnie po otwarciu dla nas europejskiego rynku pracy - tłumaczy w "Czacie Czwórki" dr Grażyna Wójcik, prezeska Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Wyjaśnia także, dlaczego w polskich szpitalach opieka pielęgniarska jest na coraz niższym poziomie. - Dyrektorowie szpitali rozliczają się przede wszystkim z procedur, czyli na przykład z ilości wszczepionych stentów lub wymienionych bioder. Nie ma jednak narzędzi, które wymuszałyby na nich zapewnienie dobrej pielęgniarskiej opieki - mówi.

O swoich doświadczeniach w pracy w polskich szpitalach w "Czacie Czwórki" opowiadają też ratownik medyczny i pielęgniarz Ariel Szczotok oraz pielęgniarz Kajetan Gawarecki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Pielęgniarstwo pozwala mi otworzyć dodatkowe ścieżki rozwju. Ratownictwo medyczne jest jeszcze większym ziarnkiem piasku w oku naszych rządzących - mówi Ariel Szczotok. - Niedawno zrobiłem sobie przegląd znajomych, z którymi się zetknąłem zawodowo. Każda z nich jest smutna - wspomina Kajetan Gawarecki. - Za granicą polscy fachowcy w zakresie pielęgniarstwa są wysoko cenieni - przekonuje.

Grażyna Wójcik Największe deficyty są w opiece szpitalnej. Tam jest najwięcej zadłużenia i napięcia finansowego. Dziś zarządzanie szpitalami sprowadza się do pilnowania bezpiecznej straty

W rozmowie z Piotrem Firanem Kajetan Gawarecki opowiada także, dlaczego pielęgniarstwa nie porzucił i jak się odnalazł w sektorze prywatnym. A jakiej postawy rządzących wobec problemu pielęgniarek spodziewają się zaproszeni goście? Jakie obecnie obowiązki pielęgniarki mają w pracy w polskich szpitalach? Oraz jaka musi nastąpić zmiana systemowa i kulturowa, aby ich sytuacja uległa poprawie, a zawód ten stał się atrakcyjny dla młodych? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Goście: dr Grażyna Wójcik (prezeska Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego), Ariel Szczotok (ratownik medyczyny i pielęgniarz), Kajetan Gawarecki (pielęgniarz, Warszawski Uniwersytet Medyczny) 

Data emisji: 4.07.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/kd

Czytaj także

Życie za kratkami. Więźniowie chcą pracować

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 18:53
Najnowsze statystyki pokazują, że o 32 procent wzrosło zatrudnienie więźniów w Polsce - jest to efekt prowadzonego od kwietnia 2016 roku programu "Praca dla więźniów". Czy pomoże on nam dogonić średnią europejską dotyczącą zatrudnienia osadzonych?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwarty jak Polak. Jak przyjmujemy obcokrajowców?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 11:31
Jak wynika z raportu społecznego "Otwartość Polaków", nie chcemy ograniczać się tylko do swojego najbliższego otoczenia. Z wiekiem stajemy się coraz bardziej otwarci na inne narodowości.
rozwiń zwiń