Czeka nas zmiana czasu. Czy przestawimy zegarki po raz ostatni?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 16:06
W nocy z 28. na 29. października przestawimy zegarki na czas środkowoeuropejski, zwany potocznie "zimowym". Czy zmiany czasu, które stają się naszym udziałem co pół roku, przestaną funkcjonować?
Audio
  • Zmiany czasu na "letni" i "zimowy" czy są potrzebne? (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jak opowiadali goście Czwórki historia zmiany czasu sięga pierwszej wojny światowej, a główną jej przyczyną były uwarunkowania energetyczne. - Uważano, że jeśli czas będzie przesuwany w lecie, będzie to generowało oszczędności - opowiadał publicysta Daniel Alain Korona.

Tymczasem projekt ustawy w myśl której w Polsce przez cały czas obowiązywać powinien czas letni, zgłosił PSL. Jakie konsekwencje miałoby zniesienie czasu zimowego? Jakie argumenty przemawiają za dotychczasowym, „zmiennym” czasem, a dlaczego mielibyśmy nie przestawiać zegarków? I co zawierają dyrektywy unijne w tej sprawie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. W programie dziennikarz Czwórki Michał Piwowarek rozmawiał zaś z psychiatrą Łukaszem Święcickim, który tłumaczył, jaki zmiana czasu ma wpływ na nasze zdrowie.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Tomasz Jaroszek (bloger finansowy, Doradca.Tv), Daniel Alain Korona (Instytut Interesu Społecznego Wieczyste)

Data emisji: 27.10.2017

Godzina emisji: 15.07

kd

Czytaj także

"Papierosy są passe." Dlaczego nie warto zaczynać palić?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 17:22
Najnowsze dane wskazują, że pokazywanie się z papierosem przestaje być wyznacznikiem dorosłości i jest coraz mniej popularne wśród młodych ludzi. Liczba palaczy między 18. a 24. rokiem życia spada m.in. w Wielkiej Brytanii i USA. A jak jest w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieniądze. Jak o nich rozmawiać w związku?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 18:30
Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Tego drażliwego tematu często unikają też pary i małżeństwa. Tymczasem to pieniądze są się jedną z najczęstszych przyczyn kłótni i kryzysów w związku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak leczy się sam. "Najczęściej antybiotykami"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 16:20
Co dziesiąty Polak sięga po antybiotyki bez konsultacji z lekarzem - wynika z najnowszych badań. - Jeżeli sami leczymy się antybiotykami, na dodatek jeszcze żonglujemy lekami z różnych grup, możemy zrobić sobie dużą krzywdę - ostrzega prof. Jerzy Kruszewski.
rozwiń zwiń