Filantropia po polsku? "Inspirowanie zamiast zapomogi"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 14:02
Filantropia kojarzy się z darowaniem pieniędzy i gotowych rozwiązań. Jednak współczesne działania filantropijne to przede wszystkim inspirowanie do zmiany postawy życiowej - z biernej i oczekującej wsparcia, na aktywną i poszukującą sposobów radzenia sobie z trudnościami.
Audio
  • Filantropia w Polsce - rozmowa z Weroniką Chrapońską-Chmielewską i Robertem Kawałko (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: BlurryMe/Shutterstock

Dzięki filantropii czujemy, że świat się zmienia. I choć działając charytatywnie ma się ciężkie spotkania ze sponsorami, pojawia się dużo odmów i wymówek, na końcu lśni diament w tym popiele i dla niego się pracuje Robert Kawałko

- Filantropia to rodzaj postawy, otwartości. To świadomość, że nie tylko ja i moje potrzeby są ważne, ale także to, co dzieje się wokół nas - tłumaczyła Weronika Chrapońska-Chmielewska. - Wielu wydaje się, że to domena grupy bardziej zamożnych osób, ale tak naprawdę więcej jesteśmy w stanie zdziałać, gdy tysiąc osób da złotówkę, niż jeśli jedna osoba da sto, lub dwieście złotych.

Dlatego, jak podkreślał Robert Kawałko, właściwe wzorce, czyli "kulturę filantropii", należy wpajać od najmłodszych lat. - Marzyłbym, żeby w każdym polskim domu był zwyczaj dzielenia się tym, co mamy, nawet jeśli mamy tego niewiele. Chodzi o to, by dziecko widziało, że rodzice pomagają i się z tym nie kryją - mówił Robert Kawałko. - Dzieci wynoszą z domu dobre zwyczaje i przekazują je innym. Wtedy wszystko działa inaczej, a z biorców stajemy się darczyńcami, a to zmiania tożsamość.

Co drugi Polak przynajmniej raz pomógł finansowo jednej z organizacji, przy czym dla połowy darczyńców rzeczywiście był to pierwszy i ostatni raz - wynika z badań Stowarzyszenia Klon Jawor. Skąd bierze się przekonanie Polaków, że filantropami mogą być tylko bogacze i jak zmienić nasz sposób myślenia, byśmy bardziej chcieli dawać niż brać? Czym jest filantropia inwestycyjna? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie także o tym, dlaczego każdy z nas może zostać filantropem, Anna Depczyńska rozmawiała z Dominiką Nawrocką, autorką bloga "Kobieta i pieniądze".

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Weronika Chrapońska-Chmielewska (Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce), Robert Kawałko (założyciel kampanii "Kilometry dobra", prezes Polskiego Instytutu Filantropii)

Data emisji: 31.05.2018

Godzina emisji: 15.10

kd/pg

Czytaj także

Kultura w promocji. "To obszar, w którym cena nie działa"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 18:26
"Bilet do teatru za 300 groszy", Noc Muzeów - to część akcji promocyjnych, które mają nas zachęcić do uczestnictwa w kulturze. Czy skutecznie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda życie po zakończeniu wyroku?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 17:00
Z punktu widzenia ludzi spoza krat - koniec wyroku powinien być powodem do radości. Tymczasem dla byłych więźniów to moment krytyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uspokoić kibiców? "Edukacja, zmiana przepisów, nieuchronność kary"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 19:16
Podczas finału Ekstraklasy kibice Lecha Poznań wrzucili na murawę race w trakcie trwania meczu. - Stadionowe chuligaństwo związane jest dziś głównie z nadużywaniem pirotechniki, ale polskie obiekty sportowe w porównaniu z europejskimi są w miarę bezpieczne - mówił mł. insp. Mariusz Siarka.
rozwiń zwiń