Czy Polska to przyjazny kraj dla rowerzystów?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 12:00
- W ciągu ostatnich lat wiele się zmieniło, rośnie świadomość ekologiczna Polaków. Jest lepiej też w relacjach między użytkownikami dróg. Kierowcy zaczynają dostrzegać rowerzystów i ich potrzeby, a rowerzyści - kierowców - mówił Igor Błachut, rowerzysta.
Audio
  • Rowerzyści na polskich drogach są bezpieczni? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/oneinchpunch

Coraz więcej Polaków stawia na zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną. Rośnie liczba biegaczy i rowerzystów. Z jednośladów korzystamy nie tylko w celach rekreacyjnych. Coraz częściej stają się też środkiem codziennego transportu. - Wciąż mamy zbyt mało kilometrów ścieżek rowerowych, scieżki kończą się w zaskakujących miejscach. Wciąż jest bardzo wiele do zrobienia w tym temacie - przekonywała Ana Kobus, przewodniczka wycieczek rowerowych. A jak tłumaczył Mikołaj Pieńkos, w Polsce liczba ścieżek rowerowych rośnie bardzo szybko. - Przez ostatnie lata budujemy ścieżki rowerowe i przez kilka lat liczba kilomtrów wzrosła dwurootnie. Pamiętajmy jednak, że stworzenie 40 km nieprzerwanych ścieżek w przestrzeni miejskiej jest praktycznie niemożliwe - mówił ekspert.

Czy zwiększeniu liczby rowerzystów towarzyszy rozwój rowerowej infrastruktury? Jak edukować pieszych, by nie zajmowali ścieżek rowerowych? Jak rowerzyści oceniają możliwości, jakie dają polskie trasy rowerowe i swoje bezpieczeństwo? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Anna Kobus (rowerzystka, pilotka wycieczek rowerowych), Igor Błachut (rowerzysta), Mikołaj Pieńkos (Zarząd Dróg Miejskich Warszawa)

Data emisji: 29.06.2018

Godzina emisji: 15.07

kd

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń