Czy opłata klimatyczna ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 17:10
Opłata klimatyczna to podatek, który musimy zapłacić spędzając w niektórych, atrakcyjnych przyrodniczo, miejscowościach dłużej niż dobę. Pobierają go gminy za wartościowe zdrowotnie właściwości klimatyczne i walory krajobrazowe przez nie oferowane turystom. 
Audio
  • Na co idą pieniądze z opłaty klimatycznej? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Ahmet Misirligul

Opłata klimatyczna ma rekompensować ograniczenia dotyczące na przykład rozwoju przemysłu w tych regionach. - Tyle, że w dzisiejszych czasach turystyka jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu. Co więcej - ten biznes przynosi znacznie większe profity lokalnej społeczności niż gdyby tam mieli fabrykę czegokolwiek - uważa Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.   

Witek Rajchert Dużo rozmawiam z hotelarzami i właścicielami pensjonatów. Część z nich swoich opłat klimatycznych nigdy nie widzi na oczy 

Zdaniem działaczki społecznej Joanny Iwanik opłata klimatyczna jest natomiast jednym ze sposobów pozyskiwania pieniędzy na ochronę środowiska. - Gminy muszą z czegoś brać środki na ten cel. Ten rodzaj opłaty wydaje się więc zasadny - tłumaczy.

Z dodatkowymi kosztami musimy liczyć się, jeśli jedziemy do nadmorskich miejscowości takich jak Darłowo, Mielno czy Gdynia, albo na południe Polski – do Bukowiny Tatrzańskiej, Zakopanego, lub Karpacza. Tymczasem wiele z tych miejscowości ma problemy ze smogiem. Jak ten problem rozwiązały władze krajów basenu Morza Śródziemnego? Co można, a czego nie wolno robić w Toskanii? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Joanna Iwanik (działaczka społeczna), Witek Rajchert (podróżnik), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia)

Data emisji: 12.07.2018

Godzina emisji: 15.07

kul


Czytaj także

Grzechy Polaków w przestrzeni publicznej. Czego nam nie wolno?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 18:45
Głośne rozmowy przez telefon, śmiecenie, nieprawidłowe parkowanie - to spory problem w miejscach ogólnodostępnych. Co nam wolno w przestrzeni publicznej, które zachowania irytują innych najbardziej, a jakie grzechy najczęściej popełniamy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opóźniony lot, zgubiony bagaż - turysto, czy znasz swoje prawa?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 17:30
Odwołane loty, opóźnienia pociągów i autokarów, dezinformacja, czekanie w samolocie, który ostatecznie nie odlatuje - to codzienność podróżnych. Co robić w takiej sytuacji?
rozwiń zwiń