Smog zabija twoją inteligencję
Tlenki siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadza, aldehydy oraz trudno opadające pyły, tzw. pyły zawieszone - to składniki "mgły" czyli smogu. Problem smogu to wynik transportu samochodowego, ale także emisji pyłów z ogrzewania budynków spalaniem śmieci, m.in. plastiku. Najgorzej jest w Małopolsce i na Śląsku, gdzie stężenie pyłów przekracza miejscami 900 proc. normy. - Walka ze smogiem wymaga działań kompleksowych z wielu stron - mówił Borys Lewandowski, a jak przekonywała Agnieszka Drozd, to wymagałoby zmiany naszego stylu życia i myślenia o środowisku. - Nie możemy cały czas brać, korzystać z dobrodziejstw środowiska. Trzeba mu pomóc - mówiła ekspertka.
Co każdy z nas może zrobić, by pomóc w ochronie środowiska? Ile czasu potrzeba na zmianę naszych starych przyzwyczajeń? Czy kary to skuteczna metoda walki ze smogiem? I dlaczego mamy w Polsce tak naprawdę "dwa smogi"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A o tym, w jaki sposób bronimy się przed smogiem? To sprawdzała Weronika Puszkar.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Agnieszka Drozd (Warszawski Alarm Smogowy), Borys Lewandowski (Komisja Środowiskowa Stowarzyszenia Miasto jest nasze), Maciej Psych-Smykowski (kampania Polska oddycha, grupa śląska)
Data emisji: 31.01.2019
Godzina emisji: 15.11
kd/ac