"Trąd XXI wieku". Czy czeka nas epidemia HIV?
Trudności ze znalezieniem pracy mają młodzi psychologowie, pedagodzy, socjologowie czy absolwenci stosunków międzynarodowych. Jak przyznali eksperci w Czwórce, część osób wybiera kierunek studiów świadomie, mając pomysł na siebie, ale niestety część chce po prostu "mieć tytuł magistra". - Wciąż jest tak, ze rodzice "gonią" dzieci do pójścia na studia bezpośrednio po maturze, niezależnie od kierunku. Bo rok przerwy, czyli gap year wydaje im się zmarnowanym czasem. Ale tak naprawdę po tym roku młody człowiek wie przynajmniej, czego nie chce robić - mówiła Anna Wdowińska. Poza tym, jak przekonywał Patryk Adamczyk, studia to nie wszystko. - Trzeba oprócz dyplomu mieć doświadczenie zawodowe, zaplanowaną ścieżkę kariery, rozwijać się w danym kierunku. Wychodząc po kilkuletnich studiach bez żadnego stażu i praktyki, nie budzimy zainteresowania pracodawców - mówił ekspert.
Proporcjonalnie udział w statystykach młodych wykształconych i jednocześnie bezrobotnych osób się zwiększa, bo generalnie zwiększa się w całej populacji liczba absolwentów uczelni wyższych Monika Fedorczuk
Czy ten trend się utrzyma? Dlaczego w zawodach ścisłych czy w przypadku pracowników fizycznych ten problem jest mniejszy? Czy trzeba będzie przekonywać młodych ludzi do rezygnowania ze studiowania? I czy przyszli studenci powinni robić sobie gap year? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A czy studenci mają świadomość czekających ich kłopotów ze znalezieniem pracy i czego oczekują więc wybierając te kierunki? To sprawdzała w naszej sondzie Dominika Klimek.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Monika Fedorczuk (ekspert ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan), Anna Wdowińska (portal edukacyjny "Perspektywy"), Patryk Adamczyk (dyrektor projektów strategicznych w Grupie Absolwent)
Data emisji: 11.02.2019
Godzina emisji: 15.07
kd/ac