Epidemia i ekologia. Jak koronawirus wpływa na środowisko?
Gastronomia to jedna z najbardziej poszkodowanych branż w czasie pandemii. Gotowanie na wynos nie wystarcza by normalnie funkcjonować.
21:31 czwórka czat czwórki 16.02.2021.mp3 Jaka będzie przyszłość restauracji? (Czat Czwórki/Czwórka)
- Dziś restauracje radzą sobie, jak mogą. Wszyscy weszli w tryb przetrwania. Kilka lokali się zamknęło, kilka zawiesiło działalność i próbują przeczekać - mówi Agata Zarębska, portal jemywłodzi.pl. - Szykują specjalne oferty, wszyscy działają na pełnych obrotach, ale widać też, że dziś zaczyna brakować energii - dodaje.
Zdaniem specjalistki największym problemem, który wygenerowała sytuacja pandemii jest to, że rynek gastronomiczny staje się homogeniczny. - Restauracje, które miały ciekawe, świetne, autorskie menu teraz przestawiły się na produkcję burgerów, bo to są w stanie sprzedawać - zauważa gość Piotra Firana. - To bardzo smutne, bo to ogranicza różnorodność na rynku gastronomicznym - dodaje. - Dziś ciężko powiedzieć, jak szybko te lokale będą mogły wrócić do pierwotnego profilu działalności - dodaje.
Sprawdź także:
Anna Zarębska ze względu na swój zawód ma szanse bywać w restauracjach. Wiele osób chciało by być na jej miejscu, ale wciąż jesteśmy pełni obaw. Specjalistka w maju, po pierwszym etapie pandemii, zauważyła dużą odpowiedzialność w zachowaniu klientów restauracji, ale też obawy, które towarzyszyły wyjściom do lokali gastronomicznych. - Dziś, w tych warunkach, lokal nie zapełni się, nawet jeśli otworzy salę dla gości. Dodatkowo otwarcie restauracji, wbrew zaleceniom władz, niesie ryzyko wysokich kar i jest duże - podkreśla. - Dodatkowo żadna restauracja nie chciałaby zostać ogniskiem zakażenia koronawirusem - dodaje.
Sfermentowane warzywa czy tortilla - co będą jeść kosmonauci?
Marcin Dyrda, doradca gastronomiczny z serwisu gastrowiedza.pl, zwraca uwagę, że dziś nikt nie wie, jak przetrwać w gastronomii. - To sytuacja, z która wszyscy restauratorzy, inwestorzy spotykają się pierwszy raz i zastanawiają się co dalej - zauważą. - Takiej restauracji, którą kiedyś znaliśmy, z pełną obsługą kelnerską, obsługą gościa, chyba już nie będzie - dodaje.
Ekspert przytacza też smutne przewidywania, które mówią, że około 40 procent lokali gastronomicznych nie da sobie rady przez pandemię. - Restauratorzy ratują się na wszelkie sposoby. Największe możliwości przetrwania maja te biznesy, które już teraz nastawione są na sprzedaż na wynos - zauważa. - W niemałych kłopotach znalazła się kuchnia wykwintna, nie można pokazać dania na talerzu, transport wpływa na temperaturę podania, po transporcie liczy się tylko smak - dodaje.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Anna Depczyńska
Gość: Anna Zarębska (jemywłodzi.pl), Marcin Dyrda (doradca gastronomiczny z serwisu gastrowiedza.pl)
Data emisji: 16.02.2021
Godzina emisji: 16.08
pj