Ile kosztuje praca zdalna i kto nam za nią zapłaci?
Praca zdalna to dla wielu z nas codzienność, przez rok pandemii poznaliśmy ją całkiem dobrze. - Jestem zwolenniczką pracy zdalnej, do tego stopnia, że moja firma pracuje w 100% zdalnie od samego początku pandemii - mówi Natalia Bogdan szefowa agencji Jobhouse. - Myślę, że zachowamy taki system pracy nawet po ustaniu pandemii. Zauważam korzyści, bo jest to większy komfort pracy dla moich pracowników. Zespół może połączyć wykonywanie obowiązków z życiem prywatnym. Moi pracownicy nie marnują czasu na dojazdy i przygotowania do pracy.
22:45 Czwórka/Czat Czwórki - praca zdalna_26.04.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o pracy zdalnej w pandemii (Czat Czwórki/Czwórka)
Jak podkreśla gość audycji, w przypadku pracy zdalnej pracownicy mają większą elastyczność i decyzyjność co kiedy robią, a zadania i tak są wykonywane. - W przypadku mojej firmy widzę, że jakość i efektywność naszych działań nie zmalała. Stosujemy elementy pracy hybrydowej i spotykamy się czasami w biurze z zachowaniem restrykcji sanitarnych - opowiada Natalia Bogdan. - Czasem brakuje spotkań, jednak w ramach socjalizacji zrobiliśmy dla pracowników wigilię online i wspólne warsztaty.
Jak mówi specjalistka, zdalne zarządzanie obok swoich zalet bywa również wyzwaniem. - Trudniej jest, zwłaszcza jeśli jest to duży zespół. Nie jesteśmy w stanie na bieżąco wymieniać się różnymi informacjami, nie możemy tak jak kiedyś podejść i zapytać o coś, poprosić o podpis pod dokumentem. Dochodzą więc przesyłki kurierskie, podpisy elektroniczne oraz zarządzanie czasem i synchronizacja kalendarzy - tłumaczy rozmówczyni Piotra Firana. - Z jednej strony sporo obowiązków odeszło, ale doszły nowe.
Jak pandemia zmieniła jakość naszego życia?
Czytaj także:
Jak wyjaśnia Natalia Bogdan, dla jej firmy przejście na pracę zdalną nie stanowiło większego problemu, ponieważ firma była do tego technologicznie przygotowana. - Byliśmy przygotowani sprzętowo, mamy też dobrą firmę IT, która przygotowała infrastrukturę do tego, żeby każdy z pracowników miał dostęp do plików zdalnych. Oczywiście z zachowaniem zasad RODO i bezpieczeństwa, więc to przejście na pracę zdalną w naszym przypadku było dosyć ułatwione - mówi. - Część firm jednak pracowała na sprzętach stacjonarnych i musiała się zmierzyć z zakupem nowych urządzeń i dostarczeniem ich pracownikom. Było trochę pracy po stronie pracodawców, jednak myślę, że większość firm biurowych, które mogą wykonywać pracę zdalną, zdało egzamin na piątkę.
W audycji Iwo Szapar, mieszkający w Wietnamie propagator pracy zdalnej, opowiada o projekcie Remote-how, który pomaga firmom na całym świecie tworzyć środowiska pracy przyjazne pracy zdalnej.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Anna Depczyńska
Goście: Natalia Bogdan (prezes agencji pracy Jobhouse, ekspertka rynku pracy), Iwo Szapar (współzałożyciel Remote-how)
Data emisji: 26.04.2021
Godzina emisji: 15.08
aw