Kulinarne podróże. Z barszczem, warenikami i syrnikami przez Ukrainę
Koreańska kultura zaczęła być popularna na naszym kontynencie na początku lat 90. ubiegłego stulecia. - To idealny, perfekcyjny produkt, zaprojektowany dla wielu grup docelowych - tłumaczyła gość Czwórki. - Mamy seriale, skierowane do starszej i młodszej publiczności, mamy bardzo różnorodną muzykę, a w każdej z tych branż idole są perfekcyjni - mówiła Karolina Jasińska. - Dodatkowo ten "produkt" stanowi świeży, urzekający powiew czegoś nowego, orientalnego i dalekiego, a z drugiej strony mówi o rzeczach uniwersalnych, jak uczucia, emocje, pragnienia czy ambicje - opowiadała.
17:39 tędy po trendy kimiko hime czwórka 2021_07_04-09-14-25.mp3 W jaki sposób "koreańska fala" podbiła Europę? Rozmowa z Karoliną Jasińską (Tędy po trendy/Czwórka)
Sama Karolina Jasińska zainteresowała się przede wszystkim tamtejszym językiem. - Przez długi czas sądziłam, że moim podstawowym językiem będzie japoński, jednak dzięki znajomym poznałam sposób bycia Koreańczyków - który bardzo różni się od japońskiego usposobienia. To kultura bardzo otwarta, nastawiona na nowe znajomości, energiczna i korzystająca z życia, zupełnie różna od pozostałych azjatyckich kultur. To był mój "punkt zaczepienia" - wspominała Kimiko Hime.
Zamki, plaże i podziemne miasta - dokąd wybrać się na weekend?
ZOBACZ WIĘCEJ Podróże z Czwórką >>>
Fani kultury japońskiej są - jak przekonywała gość Czwórki - bardzo aktywni online. - Internet był i jest tu podstawą - opowiadała gość Czwórki. Mówiła także o tamtejszej kulturze i - wydawać by się mogło - drobnostkach, które mogą nas zaskoczyć w Korei. W związku z wysoką temperaturą, która tam panuje mieszkańcy używają często parasolek, ale i chłodzących chusteczek. - Właściwie w każdym budynku jest też klimatyzacja, oczyszczająca jednocześnie powietrze z zanieczyszczeń. O tej porze roku jest poważny problem z żółtym pyłem z Chin, który osadza się na wszystkim. Jeśli zaparkujemy samochód i wrócimy do niego po godzinie, będzie na nim ten pył. To także przyczyna, dla której Koreańczycy na zewnątrz noszą maseczki - tłumaczyła Karolina Jasińska. Jak podkreślała, koreańska kuchnia jest niezwykle ciekawa. - W upały Koreańczycy wybierają bardzo ostrą zupę, dzięki której obficie się pocą. To sposób skuteczniejszy niż chłodne napoje - tłumaczyła. Z upałem radzą sobie także zwierzęta, które większość dnia spędzają tu w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dlatego - jak tłumaczyła gość Czwórki, w miastach bardzo popularne są specjalne przedszkola m.in. dla psów.
Czytaj także:
- W aglomeracjach - zwłaszcza w tych bardzo przeludnionych - pielęgnuje się zieleń. Nawet najmniejsze skwerki są ogradzane, zadbane. Inwestuje się tam w zazielenianie zabudowanych przestrzeni, m.in. ogrodów na dachach - wyliczała gość Czwórki. Gdy upał mija, wieczorami, Koreańczycy wychodzą na zewnątrz, wówczas też zaczyna kwitnąć życie towarzystwie. - Kultura wspólnych posiłków jest tu bardzo ważna. Często zamawiany jest charakterystyczny deser lodowy zwany bingsu. Specjalna maszyn ścina w wiórki kostkę lodu, dodaje się je m.in. do owoców, potem wyglądają one jak śnieg - mówiła gość Czwórki.
***
Tytuł audycji: Tędy po trendy
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Karolina Jasińska (znana w sieci jako Kimiko Hime)
Data emisji: 04.07.2021
Godzina emisji: 9.15
kd