Polscy studenci podbijają kosmos. Tym razem rakietą hybrydową
- Jeff Bezos, twórca platformy Amazon tym przedsięwzięciem podbił stawkę, jego deklaracja lotu jest ewidentnie takim rzuceniem rękawicy w stronę Elona Muska - mówi dr Piotr Kaczmarek-Kurczak z Centrum Studiów Kosmicznych Akademii Leona Koźmińskiego.
03:57 czwórka pierwsze słyszę 16.06.2021.mp3 Czy 20 lipca zapisze się w historii astronautyki jako początek turystyki kosmicznej? (Czwórka/Pierwsze słyszę)
Jeff Bezos na pokład rakiety wejdzie razem z bratem oraz osobą, która bilet na kosmiczną wyprawę wylicytowała w miniony weekend za 28 milionów dolarów. - Uczestnicy lotu wsiądą do specjalnie przygotowanej kapsuły turystycznej, stworzonej dla turystów kosmicznych - opowiada ekspert. - Blue Origin New Shepard jest to kapsuła, która nie wymaga pilotażu, jest całkowicie zautomatyzowana. Firma chwali się, że ma największe okna panoramiczne w całym sektorze kosmicznym, kapsuła wyposażona jest w specjalne fotele, leżanki - dodaje.
Czytaj także:
Gdy pasażerowie lotu wejdą na pokład i wszystko będzie gotowe, wtedy nastąpi zapłon. - Rakieta z niezbyt dużym przeciążeniem, około 3 g - czyli takim dla cywila całkiem znośnym, ale jednak robiącym wrażenie - podniesie się w przestrzeń. Kapsuła nie wyleci na dużą wysokość, bo około 100 km, czyli jest to jeszcze daleko od lotów orbitalnych - ocenia rozmówca Mateusza Kulika.
Czy wody na Marsie wystarczy dla ludzi, którzy go zasiedlą?
Osiągnięcie wysokości 100 km od Ziemi nie oznaczać będzie końca podróży. - Po wejściu na tę wysokość kapsuła wzniesie się wyżej, tam przez około 3 minuty odbędzie się lot swobodny, podczas którego można będzie podziwiać widoki i trochę pofruwać - wyjaśnia dr Piotr Kaczmarek-Kurczak. - Następnie New Shepard wleci w atmosferę, otworzą się spadochrony, które miękko osadzą kapsułę na Ziemi. Stamtąd pasażerowie wysiądą już jako zdobywcy kosmosu - dodaje.
Planuje się, że turyści łącznie w przestrzeni kosmicznej spędzą około 11 minut. Mają to być najpiękniejsze minuty w życiu Jeffa Bezosa, który w swoich mediach społecznościowych napisał: "Odkąd skończyłem 5 lat, marzyłem o podróży w kosmos".
W swoich planach biznesmen skupia się głównie na sektorze turystycznym. Liczy na to, że turystyka kosmiczna sfinansuje kolejny krok jego działań. - Po New Shepard kolejną rakietą będzie New Glen, która ma wynosić kosmicznych turystów do hoteli kosmicznych - wyjaśnia rozmówca Czwórki. - Ta wizja stanie się znacznie bardziej realistyczna - dodaje.
Sprawdź także:
- 20 lipca będzie ważną datą w historii - mówi znawca kosmosu. - Myślę, że za 2-3 lata będziemy świętować otwarcie hotelu kosmicznego czy regularnych operacji na orbicie, np. w postaci tygodniowego pobytu tam, ale to 20 lipca będzie początkiem tej drogi - podkreśla.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał: Mateusz Kulik
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 06.15
pj