Dzięki filantropii czujemy, że świat się zmienia. I choć działając charytatywnie ma się ciężkie spotkania ze sponsorami, pojawia się dużo odmów i wymówek, na końcu lśni diament w tym popiele i dla niego się pracuje Robert Kawałko
- Filantropia to rodzaj postawy, otwartości. To świadomość, że nie tylko ja i moje potrzeby są ważne, ale także to, co dzieje się wokół nas - tłumaczyła Weronika Chrapońska-Chmielewska. - Wielu wydaje się, że to domena grupy bardziej zamożnych osób, ale tak naprawdę więcej jesteśmy w stanie zdziałać, gdy tysiąc osób da złotówkę, niż jeśli jedna osoba da sto, lub dwieście złotych.
Dlatego, jak podkreślał Robert Kawałko, właściwe wzorce, czyli "kulturę filantropii", należy wpajać od najmłodszych lat. - Marzyłbym, żeby w każdym polskim domu był zwyczaj dzielenia się tym, co mamy, nawet jeśli mamy tego niewiele. Chodzi o to, by dziecko widziało, że rodzice pomagają i się z tym nie kryją - mówił Robert Kawałko. - Dzieci wynoszą z domu dobre zwyczaje i przekazują je innym. Wtedy wszystko działa inaczej, a z biorców stajemy się darczyńcami, a to zmiania tożsamość.
Co drugi Polak przynajmniej raz pomógł finansowo jednej z organizacji, przy czym dla połowy darczyńców rzeczywiście był to pierwszy i ostatni raz - wynika z badań Stowarzyszenia Klon Jawor. Skąd bierze się przekonanie Polaków, że filantropami mogą być tylko bogacze i jak zmienić nasz sposób myślenia, byśmy bardziej chcieli dawać niż brać? Czym jest filantropia inwestycyjna? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie także o tym, dlaczego każdy z nas może zostać filantropem, Anna Depczyńska rozmawiała z Dominiką Nawrocką, autorką bloga "Kobieta i pieniądze".
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Weronika Chrapońska-Chmielewska (Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce), Robert Kawałko (założyciel kampanii "Kilometry dobra", prezes Polskiego Instytutu Filantropii)
Data emisji: 31.05.2018
Godzina emisji: 15.10
kd/pg