Zaczynamy się gubić. Zwracamy uwagę na rzeczy nieistotne, pomijamy te, które są naprawdę ważne Katarzyna Kucewicz
Na co dzień dociera do nas tyle bodźców, tempo życia i pracy jest zastraszające. Nie zdajemy sobie sprawy, jak destrukcyjnie wpływa to na nasze zdrowie. - Substancje, które wytwarzają się w naszym organizmie, gdy jesteśmy przebodźcowani działają jak narkotyki - wyjaśniała Wioletta Matysiak, trenerka i coach z "Fabryki Motywacji". - Paradoksalnie im bardziej jesteśmy narażani na takie bodźce, tym więcej tych substancji się wytwarza, więc kiedy ich poziom spada, nasz organizm zaczyna się ich domagać - dodawała.
Aplikacje były projektowane po to, by dać nam więcej czasu. Paradoksalnie mamy go coraz mniej Wioletta Matysiak
Psycholog Katarzyna Kucewicz wyjaśniała, że konsekwencje nadmiernej aktywności w sieci w widoczny sposób odbijają się na naszej psychice. - Jesteśmy zmęczeni, bardziej podatni na choroby i trudniej nam się skupić. Coraz częściej zdarza się nam doświadczać stanów lękowych, bólów głowy i żołądka. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że mamy problem i zacząć się kontrolować. Wszystko w naszych rękach - mówiła.
Czy przebodźcowanie może zablokować nasz rozwój? Jak odciąć się od nadmiaru informacji i wypracować higieniczne nawyki, które pozwolą odpocząć naszym zmysłom? Jak wykorzystać do tego techniki mindfulness? O tym w nagraniu rozmowy.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog), Wioletta Matysiak (trenerka i coach "Fabryka Motywacji")
Data emisji: 21.05.2019
Godzina emisji: 15.09
ac