Styl życia to także kwestia otoczenia. Nie możemy wszystkiego zrzucić na brak odpowiedniej edukacji finansowej, ale "życie na kredycie" to zdecydowanie nie jest model, do którego studenci powinni dążyć Ireneusz Sudak
Większość wydatków musi pokryć z własnej kieszeni – bo finansowanie przez rodziców jest najmniejsze w Europie. Dochód z tzw. pracy dodatkowej w studenckim budżecie to 54%. - Finanse są dla studenta ważne, ale trzeba zwrócić uwagę na inny aspekt. Owszem, polski student jest jednym z najbiedniejszych, ale także najbardziej pracowitym w Europie. Dopóki ma możliwość zatrudnienia jest w stanie dopiąć budżet - mówił Sławomir Starzec z Niezależnego Stowarzyszenia Studentów.
Co z tymi, którzy nie są w stanie pogodzić studiów z pracą zawodową? Sięgają po studenckie kredyty i czy bank chętnie im takich pożyczek udziela? - Z perspektywy banku student jest bardzo atrakcyjnym klientem - przekonywał dziennikarz ekonomiczny Ireneusz Sudak. - Jeśli "złowi" go na wczesnym etapie studiów, to idę o zakład, że taki żak będzie się tego banku trzymał. Większość z nas do tej pory korzysta z kont, które założyli jeszcze na studiach - tłumaczył.
Jakie, oprócz pracy, źródła dochodów mają studenci? Wybierają pracę zarobkową, odkładają, a może korzystają z kredytów? Jak znaleźć zajęcie, które pozwoli się utrzymać i realizować pasje? Dlaczego coraz więcej młodych Polek i Polaków wpada w spiralę zadłużeń i jak rozsądnie gospodarować studenckim budżetem? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Michał Piwowarek
Materiał: Weronika Puszkar
Goście: Ireneusz Sudak (dziennikarz ekonomiczny, autor bloga "Subiektywnie o finansach"), Zuzanna Ledworowska (studentka), Sławomir Starzec (student, Niezależne Zrzeszenie Studentów), Aleksandra Zioło (studentka).
Data emisji: 15.10.2018
Godzina emisji: 15.08
ac/kd