Młody umysł jest plastyczny, ale mało elastyczny. Dorosłym łatwiej wytłumaczyć, że to tylko zdjęcie w sieci Katarzyna Kucewicz
Instagram. Przeglądaj, nie uczestnicz
Świat mediów społecznościowych żyje tragiczną historią dziewiętnastoletniej Brytyjki Chloe Davidson. Dziewczyna kilka dni temu popełniła samobójstwo, a powodem miała być mała liczba lajków na Instagramie. - Są badania, które pokazują, że media społecznościowe nie wpływają dobrze na nasz nastrój, ale z drugiej strony nasz nastrój bardzo zależy od tego, jak z nich korzystamy - opowiada dr Helena Chmielewska-Szlajfer. - Najlepszym probierzem jest to, czy my te media tyko przeglądamy, czy aktywnie bierzemy w nich udział - wyjaśnia.
Co do zasady z ludźmi lepiej kontaktować się bezpośrednio. Lepiej mieć znajomych niż followersów dr Helena Chmielewska-Szlajfer
Lajki to pochwały z ograniczonym terminem spożycia
Zaniżona samoocena, fałszywy obraz samego siebie, zaburzenia odżywiania, ortoreksja - wszystkim tym może skutkować przeglądanie mediów społecznościowych. Przyznają to m.in. pacjenci Katarzyny Kuceiwcz. - Wielokrotnie w moim gabinecie usłyszałam, że internet i aplikacje mają realny wpływ na podwyższenie lub pogorszenie samooceny - mówi psychoterapeutka. - U nastolatków poczucie własnej wartości jest chwiejne, więc spadek popularności w sieci może być jedną z przyczyn depresji - dodaje.
Co zatem zrobić, żeby nie poddać się insta-presji i nie ulec insta-depresji?
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Weronika Puszkar
Materiał: Mateusz Kulik
Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog, psychoterapeuta), dr Helena Chmielewska-Szlajfer (socjolog, Akademia Leona Koźmińskiego)
Data emisji: 21.01.2020
Godzina emisji: 15.08
kul