Rzuć wszystko i wynajmuj pokoje - agroturystyka po polsku
Jedynie 40 proc. polskiej ludności mieszka na wsiach - wynika z badań, przytoczonych przez gospodarza audycji Piotra Firana. Młodzi - najczęściej na studia - wyjeżdżają do miast i tam znajdują potem pracę. Jak przekonywał demograf prof. Piotr Szukalski, "wieś wciąż bywa modna". Ale nie każda. - To zależy, co rozumiemy jako "wieś". Niewielkie miejscowości w okolicach miast wciąż są modne ze względu na proces urbanizacji. Zamożni mieszkańcy miast często decydują się na przeprowadzkę na peryferie w poszukiwaniu ciszy, rzadszej zabudowy, przyrody w okolicy - tłumaczył ekspert. - Ludzie ci pracują zdalnie, nie chcą zajmować się rolnictwem i zmieniać swojego życia. Nie miejmy złudzeń, to spowoduje tylko tyle, że miasta się rozrosną. Z tradycyjnych wsi, oddalonych od miast, wciąż obserwujemy stały odpływ ludności.
20:04 2020_09_09_15_07_PR4_CZWÓRKA_wieś.mp3 Dlaczego wybieramy życie w mieście, porzucając wieś? (Czat Czwórki)
Czy współczesna wieś jest przystosowana do potrzeb młodych ludzi?
Jak tłumaczył, jedną z przyczyn jest brak dostępu do edukacji powyżej szkoły średniej w małych miejscowościach. - Po skończeniu studiów większość osób zostaje już w mieście, tam znajduje pracę i zaczyna nowe życie - mówił gość Czwórki. - Po prostu nie chcą pracować w rolnictwie, bo to nie zaspokaja ich ambicji konsumpcyjnych - tłumaczył. Jak przekonywał, ze wsi "uciekają" zwłaszcza kobiety. - W skali Polski w wielu powiatach na 100 mężczyzn przypada jedynie 70 kobiet - wyliczał prof. Piotr Szukalski.
Czytaj także:
W trudnej sytuacji znajdują się przede wszystkim ludzie starsi, którzy w tej sytuacji pozostawiani są bez opieki, sami sobie. - Ten problem jest ogromny, bo w niektórych gminach, zwłaszcza na Podlasiu, nawet 40-45 proc. ludności ma już ukończone 60 lat, kilkanaście procent to ludzie powyżej 80. roku życia - wyliczał gość Czwórki. Rozwiązaniem, jego zdaniem byłoby na przykład tworzenie ośrodków pomocy dla takich osób. - To także dałoby miejsca pracy osobom, które tej pracy nie mogły znaleźć na wsi, więc porzuciły ją na rzecz miasta - tłumaczył prof. Piotr Szukalski. Zaś jak przekonywała dr Ilona Matysiak warto angażować młodych dorosłych - do 35. roku życia w działalność lokalnych społeczności. - Samorządy wiejskie, ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń wiejskich - wymieniała gość Czwórki.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: prof. Piotr Szukalski (demograf z Uniwersytetu Łódzkiego), dr Ilona Matysiak (autorka książki "Młodzi i wykształceni w procesie przemian polskiej wsi")
Data emisji: 09.09.2020
Godzina emisji: 15.07
kd