Polskie Radio
Section05

miasto przyszłości

Na czym polega miejska odporność? Jak ją stworzyć i co może pomóc mieszkańcom?

Miasta przyszłości powinny być wygodne dla mieszkańców. Ośrodki powinny także dbać o społeczeństwo i być odporne na takie czynniki jak m.in. zmiany klimatu, skutki demografii, epidemie lub kryzysy bezpieczeństwa. W jaki sposób należy projektować i przekształcać miasta, aby były przyjazne ludziom i odporne? 
Zobacz więcej na temat:  klimat STYL ŻYCIA ekologia Paulina Górska Trójka Zobacz także

Łąki kwietne: Dlaczego są nam potrzebne. Szczególnie w miastach

Dla niektórych ideałem są trawniki: codziennie podlewane, równiutko i krótko przycięte, bez żadnego kwiatka czy roślinki, która by zakłócała jednolitą soczystą zieleń murawy. Ale od kilku lat dominującym trendem, także w miastach, stały się łąki kwietne. Są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale przede wszystkim potężnym i niezwykle użytecznym ekosystemem. I właśnie dlatego ich tak bardzo potrzebujemy – my ludzie, ale również zapylacze, czyli kluczowe dla naszego przetrwania owady.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA łąka przyroda natura ekologia zdrowie człowiek miasto Paulina Górska Marcin Zych ogród botaniczny Trójka

Miejskie strachy, które wprowadzają chaos i blokują zmiany

Miejskie strachy, to temat, który wydaje się odległy od kwestii klimatycznych i ich zmian. Ale tylko pozornie: plotki, pogłoski, przeinaczenia albo zwykłe kłamstwa i dezinformacja dotyczące niektórych tematów, potrafią sprawić, że narasta opór, który blokuje albo co najmniej spowalnia zmiany mające uczynić miasta bardziej odpornymi na zmiany klimatu, a przez to zdrowszymi i przyjaznymi dla mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  miasto zmiany klimatyczne motoryzacja dezinformacja Rafał Trzaskowski Paulina Górska george soros teoria spiskowa Trójka

Festiwal Początek Sezonu. Jak będą wyglądały miasta przyszłości?

Paula Hanasz, mieszkająca na co dzień w Australii naukowczyni i menedżerka zajmująca się kwestiami łagodzenia zmian klimatu, oraz Joanna Chróśniak, naukowczyni i wykładowczyni z Politechniki Bydgoskiej wraz z gospodarzem "Klubu Trójki" Michałem Nogasiem próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, jak będą wyglądać miasta przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś społeczeństwo infrastruktura miasto architektura Paula Hanasz Joanna Chróśniak

ANALIZA Europejskie miasta przyszłości. Wrocław, Warszawa i Kraków w czołówce

Magazyn należący do prestiżowej grupy "The Financial Times" opublikował kolejny ranking "Europejskich miast i regionów przyszłości". W zestawieniu obejmującym 330 europejskich miast Warszawę uznano liderem Europy Środkowo-Wschodniej w kategorii "miast głównych". W całym zestawieniu stolicę Polski wyprzedził tylko Londyn, Amsterdam i Dublin. W swojej kategorii 4. miejsce zajął również Krajów, a Wrocław zwyciężył w zestawieniu średnich miast.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Wrocław inwestycje ranking Financial Times ŚWIAT Europa

Nowy american dream? - W Kalifornii powstanie utopijne, amerykańskie miasto

Utopijne, amerykańskie, o powierzchni trzykrotnie większej od Manhattanu. W Kalifornii trwają prace nad wybudowaniem nowego miasta, które wyglądem przypominać będzie znane z filmów, kultowe amerykańskie ośrodki z przeszłości. Jak będzie funkcjonować i kiedy powstanie? - O szczegółach w Trójce opowiedział Jan Pachlowski, amerykański korespondent Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jan Pachlowski Piotr Firan Kalifornia USA technologia

Czy możliwe jest miasto bez korków?

Eksperci są zgodni: korki będą towarzyszyły nam zawsze. "Nie ma takiej możliwości, żeby nasze miasta pomieściły wszystkich chętnych do używania transportu indywidualnego. Tą przestrzenią musimy się dzielić" - mówi Mirosław Bajor, Media Pro - inżynier i organizator specjalistycznych konferencji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo na drodze społeczeństwo służby i bezpieczeństwo policja Radio kierowców Polskie Radio Kierowców drogi miasto technologia