Góry Pieprzowe. Róże na łupkowej skale
Kiedy praca staje się więzieniem
Małgorzata Wirak, doradca kariery "W owocnym miejscu" na własnej skórze doświadczyła tego, czym jest wypalenie zawodowe. Mając dwadzieścia lat wspólnie z przyjaciółmi postanowiła rozkręcić biznes w branży księgarskiej. Okazało się, że interes był strzałem w dziesiątkę, wiązało się to jednak z wieloma obowiązkami i wyrzeczeniami. - Miałam wrażenie, że cały czas jestem w pracy. Przez to, że była to nasza firma bliśmy mocno skupieni na celu - mówiła.
17:12 _PR4_AAC 2020_07_06-15-09-00.mp3 Dlaczego powinniśmy uczyć się odpoczynku? (Czat Czwórki)
"Z wakacji wracałam bardziej zmęczona"
Bardzo długo nie potrafiła delegować obowiązków i zbyt wiele brała na siebie. Nie wiedziała, jak mówiła, że źródłem problemów w jej życiu prywatnym jest praca. Kilka lat później rozwiodła się ze swoim mężem. - Nie potrafiliśmy odpoczywać. Wakacje były dla nas katorgą, bo nie wiedzieliśmy, jak z nich korzystać. Nie dawaliśmy sobie czasu, by po prostu nic nie robić, a czas wolny zawsze spędzaliśmy aktywnie. Z wakacji wracałam zmęczona - wspominała.
Co nam daje wolontariat?
Czy musimy się uczyć odpoczynku?
Jak się okazuje, większość z nas nie potrafi odpoczywać i nie wie, co robić z wolnym czasem. Często wypełniamy go po brzegi, by nie mieć poczucia, że go marnujemy. Nie dajemy naszemu organizmowi szansy na właściwą regenerację. Jak więc nauczyć się odpoczywać? Zdaniem psycholog Ewy Jarczewskiej-Gerc kluczem jest znalezienie formy spędzania wolnego czasu która naprawdę nas relaksuje. Powinniśmy także zrozumieć, że wakacje to czas, kiedy powinniśmy zwolnić, wyłączyć komunikatory i służbową pocztę. Pozwolić głowie i ciału na odpoczynek.
Przenosimy naszą uwagę w miejsce, gdzie efekt naszych starań jest wyraźny. W relacjach z drugim człowiekiem jest to bardziej skomplikowane, m.in. dlatego popadamy w pracoholizm Ewa Jarczewska-Gerc
Zadbajmy o zdrowy sen
Sen jest jednym z pięciu filarów regeneracji. To jedno z podstawowych źródeł życiowej energii. Jeśli jest płytki i zbyt krótki nie sprawi, że nasz organizm odpocznie po całym dniu intensywnej pracy. Naturalny cykl dnia zaburza natłok zajęć, którymi obarczamy się każdego dnia. W szczególnie trudnej sytuacji są pracoholicy. - Pracoholizm jest formą ucieczki przed samym sobą. W życiu potrzebne jest nam poczucie kontroli. Często intensywnie angażujemy się w pracę, ponieważ szybko daje określone rezultaty. Zazwyczaj nie posiadamy takiej kontroli nad innymi aspektami naszego życia - tłumaczyła.
Dlaczego odpoczywanie stało się sztuką? Więcej na ten temat w rozmowie z gośćmi Piotra Firana.
***
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Małgorzata Wirak (doradca kariery "W owocnym miejscu"), Ewa Jarczewska-Gerc (psycholog społeczny SWPS)
Data emisji: 6.07.2020
Godz. emisji: 15.05
ac