Co nam daje las?
Wrzesień to czas, gdy na nasze talerze trafiają jesienne przysmaki, w tym grzyby. Fani kurek, maślaków i podgrzybków ruszają w las. Jeśli znamy się na grzybach, to może być cudownie spędzony czas, jeśli nie, to uczta po grzybobraniu może być dla nas bardzo niebezpieczna.
04:12 czwórka czat czwórki 08.09.2021 grzyby.mp3 Jakich grzybów się wystrzegać i co pomoże rozpoznać te jadalne? (Czat Czwórki/Czwórka)
- Toksyny, które możemy znaleźć w trujących grzybach, charakteryzują się różnymi cechami, są to różne klasy związków - mówi Marta Wrzosek z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiego Towarzystwa Mykologicznego. - Najbardziej niebezpieczne są niewielkie związki aminokwasowe - oligopeptydy - dodaje.
W Polskich lasach, borach, puszczach, a nawet parkach największym naszym grzybowym wrogiem jest muchomor sromotnikowy, zwany zielonawym. Powszechnie występuje on o tej porze roku. - Wyrasta wszędzie, w różnych rodzajach lasu, przede wszystkim w liściastym - pod dębami, bukami, zdarza się również pod brzozami - mówi mykolog. - To grzyb masywny, duży, ładny, nie pachnie nieprzyjemnie, jest miły w smaku. Niestety nie sprawia wrażenia szczególnie niebezpiecznego - dodaje.
Muchomor sromotnikowy
Efektem działania tego grzyba jest trwałe uszkodzenie narządów miąższowych, szczególnie wątroby. - Może prowadzić początkowo do powiększenia wątroby, a następnie jej rozpuszczenia, drastycznego zmniejszenia - przestrzega rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Śmierć przy zatruciu muchomorem sromotnikowym następuje najczęściej między 6 a 16 dniem od spożycia grzyba. Ryzyko śmierci jest bardzo wysokie, do 30 procent w przypadku dorosłych, do 50 procent w przypadku dzieci.
Potrawy z łąki i lasu. Jak przyrządzać rośliny?
Z grzybami warto zapoznać się przed grzybobraniem. Można skorzystać z atlasów i szukać informacji w internecie, na sprawdzonych, rzetelnych portalach. Zbierać zaś tylko te okazy, których jesteśmy pewni, że prawidłowo je rozpoznajemy jako jadalne.
- Na stronie nagrzyby.pl jest ogólnodostępny atlas grzybów - mówi Wiesław Kamiński, grzyboznawca i autor tego portalu. - Ten przewodnik jest też do pobrania bezpłatnie w formie aplikacji. Jego podstawowa wersja prezentuje około 560 grzybów. Mając atlas w telefonie, bez problemu możemy go zabrać ze sobą do lasu. W razie wątpliwości dokładnie sprawdzajmy, z jakim gatunkiem mamy do czynienia - dodaje.
***
Audycja: "Czat Czwórki"
Prowadzący: Maciej Wójcik
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 08.09.2021
Godzina emisji: 15.30
pj