Jaki zawód liczy się w pandemii?
Czy po dwóch takich poprzednich sesjach studenci i wykładowcy są na to w pełni gotowi? Okazuje się jednak, że niektóre uczelnie dopuszczą możliwość sesji stacjonarnej. Taka sesja stacjonarna odbędzie się min. na Uniwersytecie Rzeszowskim.
19:09 Czwórka/Strefa Studenta - sesja w pandemii 08.06. 2021.mp3 W audycji rozmawiamy o zbliżającej się sesji - jak będzie się odbywała? (Strefa Studenta/Czwórka)
Uniwersytet Rzeszowski zapowiedział, że u nich sesja przynajmniej częściowo odbędzie się stacjonarnie. Jednak studenci są podzieleni i nie wszyscy są z pomysłu zadowoleni.
- W tym roku sesja może wyglądać różnie, dlatego, że terminy egzaminy i sesji poprawkowych mają się odbyć stacjonarnie. Udało się jednak wynegocjować, żeby egzaminy w terminie zerowym odbyły się w trybie zdalnym - mówi Weronika, studentka z Rzeszowa. - Jestem po dwóch takich egzaminach, czekają mnie jeszcze kolejne. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to skończy się na egzaminach online. Z tego co wiem prowadzący bardzo chętnie wybierali formę zdalną. Oczywiście są przedmioty na bardziej praktycznych kierunkach, gdzie nie uda się tego obejść i egzaminy trzeba przeprowadzić w sposób stacjonarny.
Jak mówi gość audycji każdy tryb sesji i zdalny i stacjonarny ma swoje wady i zalety. - Chcielibyśmy jednak, żeby była w tym jakaś ciągłość. Jeżeli przez cały rok mieliśmy nauczanie zdalne, to chcielibyśmy żeby również sesja odbywała się w ten sposób - tłumaczy. - Są różne tego powody, wielu studentów np. musiało by specjalnie przyjeżdżać do Rzeszowa, organizować sobie noclegi na czas egzaminów. Decyzja o egzaminach stacjonarnych została podjęta trochę późno, żeby można było sobie coś wynająć na kieszeń studenta, a zorganizowanie akademika, również niesie za sobą dużo formalności. Myślę, że przyszły rok ja i moi koledzy chętnie powitamy w trybie stacjonarnym, ale ten chętnie zakończymy tak, jak zaczęliśmy, czyli zdalnie.
Praktyki studenckie -jak odbyć je w pandemii?
Posłuchaj także:
- Cała idea jest taka, żeby zapewnić maksymalną albo optymalną jakość kształcenia, a co za tym idzie również najlepszy sposób weryfikacji efektów kształcenia - mówi dr Maciej Ulta, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego.- Argument o tym, że ktoś przygotowywał się do sesji zdalnej jest cokolwiek dyskusyjny. Weryfikacja w formie kontaktowej jest weryfikacją pełniejszą tzn. łatwiej i lepiej sprawdzić, czy przypisane do poszczególnych kierunków studiów efekty kształcenia został zrealizowna. Zależy nam na tym, żeby jak najszybciej wrócić do normalności, a sesja kontaktowa jest przejawem tego stanu.
Na Uniwersytecie Wrocławskim sesja zaczyna się 19 czerwca i w większości zostanie przeprowadzona zdalnie. - Wykłady i te ćwiczenia, które odbywały się zdalnie, również w taki sposób będą zaliczane - mówi dr Katarzyna Uczkiewicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego. - Natomiast Uniwersytet Wrocławski nawet w pandemii częściowo pracował stacjonarnie, szczególnie zajęcia praktyczne, laboratoria, czy praktyki. Jeżeli zajęcia odbywały się stacjonarnie to tak samo będą odbywały się zaliczenia, więc część egzaminów odbędzie się też stacjonarnie.
***
Tytuł audycji: Strefa Studenta
Prowadzi Weronika Puszkar
Goście: Weronika (studentka z Rzeszowa), Maciej Ulta (rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego), dr Katarzyna Uczkiewicz (rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego)
Data emisji: 08.06.2021
Godz. emisji: 14.08
aw/kd