Jak dbamy o swoje zdrowie w czasie pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 18:30
Jak wynika z przeprowadzonych badań "Jak się leczy Polak w pandemii?", tylko jedna na pięć osób konsultuje się z lekarzem, gdy wystąpią objawy charakterystyczne dla COVID-19. Sprawdzamy dlaczego tak się dzieje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ahmet Misirligul/Shutterstock

Nie diagnozując koronawirusa narażamy innych 

Tylko jedna na pięć osób konsultuje się z lekarzem, gdy wystąpią objawy charakterystyczne dla koronawirusa, tak pokazuje badanie "Jak się leczy Polak w pandemii?" Według tego samego badania jedynie 7 procent z nas wykonałoby test, a co czwarty zdecydowałby się na kurację domowymi sposobami i lekami bez recepty. 

Nasze podejście do zdrowia przekłada się także na poczucie bezpieczeństwa w pracy. Najlepszym sposobem na zdrowie jest praca zdalna, noszenie maseczek i odsyłanie pracowników z kaszlem i gorączką do domu. Testowanie pracowników pod kątem COVID i sprawdzanie certyfikatu szczepionkowego są na ostatnich miejscach. 

- Ten wynik mnie nie zaskakuje, bo stykam się z tym na co dzień - mówi dr Łukasz Durajski, lekarz pediatra. - W kwestii diagnostyki koronawirusa, Polacy czasami prezentują nieodpowiedzialne stanowisko. Nie robiąc testów, a wychodząc na zewnątrz narażamy innych na zachorowanie. Nie szczepiąc się natomiast narażamy nas na duże koszty społeczne.

Jak zauważa prowadzący audycję Piotr Firan, być może duża liczba osób nieprzekonanych do szczepień i ich podejście wynika z faktu, że mimo szczepionek, osoby zaszczepione mogą zachorować na COVID-19. - Szczepionka osiągnie sukces, gdy będzie duży poziom zaszczepialności. Natomiast my na razie zmniejszamy ryzyko ciężkich powikłań w razie zachorowania - mówi lekarz. - Niestety w niektórych krajach, mimo wysokiej wyszczepialności jeszcze nie zaobserwowano zwalczenia wirusa. Jednak w Izraelu, gdzie poziom zaszczepienia jest bardzo wysoki, notuje się spadek przypadków hospitalizacji i zgonu i to jest element, który jest dla nas wyznacznikiem. I tak naprawdę musimy dotrzeć do tego etapu.

ZOBACZ Szczepienia przeciwko Covid-19. Wszystko, co musisz wiedzieć >>>


Szczepionka jedną z linii obrony przed COVID-19

Specjalista zaznacza, że szczepionka na tym etapie nie eliminuje zagrożenia zachorowania, jest kolejną linią obrony, która idzie obok podstawowego reżimu sanitarnego, maseczki, dystansu i dezynfekcji rąk. - My mamy podejście, że jak jesteśmy zaszczepieni, to te pozostałe elementy nas nie dotyczą i to jest błąd - tłumaczy. - Dlatego musimy edukować pacjentów, a oni powinni się stosować do tych zasad.

Przy okazji pandemii na dalszy plan nieco zeszły inne choroby, a także pacjenci onkologiczni i pacjenci leczący otyłość. - O tych chorobach w dalszym ciągu mówimy w gabinetach lekarskich i leczymy je - wyjaśnia lekarz. - Jednak w podejściu do ich leczenia, na przeszkodzie stoi przeciążenie systemu zdrowotnego. Dlatego wielu z nas odracza konsultacje lekarskie i badania, bo myślimy o tym, że jest pandemia, koronwairus, a szpitale i lekarze są zajęci.

Zobacz także:

Dlatego jak mówi gość Czwórki, ważne jest wprowadzenie szpitali tymczasowych, bo służba zdrowia nie jest w stanie przyjmować wszystkich pacjentów z innymi problemami. - COVID-19 powoduje blokadę systemu zdrowotnego. Dostęp do lekarza zawsze był trudny, ale teraz jest jeszcze gorzej. Żeby temu sprostać może pomóc odpowiednia ilość zaszczepień i wzrost odporności społecznej - mówi rozmówca Piotra Firana. - Tutaj problemem jest brak edukacji zdrowotnej, informacji jak działają szczepionki, co dobrego robią i dlaczego są tym mechanizmem obronnym.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Łukasz Durajski (lekarz pediatra)

Data emisji: 20.12.2021

Godzina emisji: 15.18

aw

Czytaj także

Jak chcemy pracować po pandemii? Preferencje Polaków

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 23:20
Od ponad roku praca zdalna dla wielu z nas jest rzeczywistością. Dziś jedni wciąż cenią sobie pracę zdalną, inni tęsknią za wykonywaniem obowiązków w biurze. Sprawdzamy jaki system pracy byłby dla nas najbardziej odpowiedni po pandemii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spokojnie! To tylko święta. Stres może być zapowiedzią szczęścia!

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 19:00
Na tydzień przed świętami nikt nie narzeka na nadmiar wolnego czasu. Zajęcia na uczelniach trwają, praca wre, a do codziennych obowiązków dochodzą świąteczne przygotowania i wiecznie towarzyszący im stres. Czwórkowy gość przekonuje jednak, że stres nie wyklucza szczęścia.  
rozwiń zwiń