Darmowa komunikacja miejska. Jakie są zalety i wady?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 17:00
Mimo korków, problemów z parkowaniem i zanieczyszczonego powietrza wolimy jeździć autem niż autobusem czy tramwajem. Czy darmowa komunikacja miejska może mieć wpływ na zmianę naszych przyzwyczajeń?
Pierwszym krajem na świecie, który zrezygnował z opłat za transport publiczny w całym kraju był Luksemburg. Stało się to w 2020 roku.
Pierwszym krajem na świecie, który zrezygnował z opłat za transport publiczny w całym kraju był Luksemburg. Stało się to w 2020 roku.Foto: Dusan Petkovic/shutterstock.com

Jak wygrać z wygodą?

Zdaniem prof. Anetty Janowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej trudno jest walczyć z wygodą, zwłaszcza że istnieje wiele czynników, które za nią przemawiają. W pandemii chodziło o bezpieczeństwo i unikanie kontaktu z innymi. Ale zanim pojawił się SARS-CoV-2, wiele osób korzystało z samochodów firmowych i z dodatków na paliwo. Nic więc dziwnego, że w niektórych polskich miastach spada liczba użytkowników komunikacji miejskiej. - Wprowadzenie darmowych przejazdów niekoniecznie musi mieć wpływ na większą liczbę pasażerów, bo transport publiczny jest w dużej mierze finansowany z pieniędzy publicznych - wyjaśnia gość audycji. - Darmowy transport może zachęcić do korzystania z autobusów i tramwajów, ale wydaje mi się, że tu są potrzebne kompleksowe rozwiązania. Poza tym, jak ktoś dostaje coś za darmo, to nie zawsze umie to uszanować. 

Ile kosztuje bezpłatna komunikacja?

W Polsce komunikacja miejska jest darmowa m.in. dla dzieci i dla seniorów, natomiast uczniowie i studenci mogą korzystać ze zniżek. - W pewnych obszarach takie rozwiązania mają sens, ale całkowita likwidacja opłat za bilety nie jest dobra z punktu widzenia ekonomiki miasta. Jeśli nie będziemy musieli płacić za bilety, to tę lukę w budżecie przewoźników trzeba będzie czymś załatać. Na przykład naszymi podatkami - podkreśla rozmówczyni Piotra Firana. - Być może lepszym sposobem na zmianę naszych przyzwyczajeń byłby zakaz wjazdu samochodami do centrum. Albo lepsze dostosowanie transportu publicznego do wymogów rozwijających się, nowoczesnych miast.

Posłuchaj
07:14 CZWÓRKA Czat Czwórki - komunikacja miejska 09 02 2022.mp3 Co może zachęcić Polaków do jazdy komunikacją miejską? (Czat Czwórki/Czwórka)

Posłuchaj także:

Czy zalety przewyższają wady?

Pierwszym krajem na świecie, który wprowadził darmową komunikację w całym państwie, był Luksemburg. Mieszkańcy Estonii mogą za darmo jeździć w Tallinie. W Polsce takie rozwiązanie wprowadziły już m.in. Kościerzyna, Giżycko, Sokołów Podlaski, Mińsk Mazowiecki i Żory, gdzie obowiązuje ono od 2017 roku.

Posłuchaj
05:46 CZWÓRKA Czat Czwórki - zory autobusy 09.02.2022.mp3 Darmowy transport w Żorach. Co o tym pomyśle sądzą mieszkańcy? (Czat Czwórki/Czwórka) 

- Bezpłatne przejazdy wprowadziliśmy na ośmiu liniach wewnątrz miasta. Linie, które wyjeżdżają poza miasto, są nadal płatne - wyjaśnia Adrian Lubszczyk z Urzędu Miasta w Żorach. - Jednym z głównych celów, które chcieliśmy osiągnąć, była popularyzacja komunikacji publicznej i to udało nam się zrobić w stu procentach. Liczba pasażerów wzrosła i w tygodniu, i w weekendy. Miasto jest mniej zakorkowane, a mieszkańcy mają ułatwiony dostęp do wszystkich atrakcji, także tych kulturalnych, które są dostępne w centrum Żor. Ludzie chwalą sobie taką możliwość, a w naszej ocenie zalety wprowadzenia darmowego transportu przeważają nad wadami, które oczywiście pojawiają się, ale nie są szczególnie uciążliwe.      


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: prof. Anetta Janowska (ekonomistka kultury, Szkoła Główna Handlowa), Adrian Lubszczyk (Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory)

Data emisji: 09.02.2022

Godzina emisji: 15.18

kul

Czytaj także

Czy transport publiczny powinien być darmowy?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 17:29
Bilet miesięczny w niedużej miejscowości to koszt około 50 złotych. W stolicy - już dwa razy więcej. Skoro jednak wszyscy obywatele płacą podatki, może dostęp do komunikacji miejskiej powinien być otwarty? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wysokie i nieuchronne. Nowe mandaty dla polskich kierowców

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 19:30
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Choć kary są wysokie, tylko w ciągu dwóch pierwszych dni stołeczni policjanci zatrzymali kierowców, którzy słono zapłacili za przekroczenie prędkości.
rozwiń zwiń