Test na koronawirusa czy szczepienie - warunek podróżowania w przyszłości?
Jak podkreślał Dawid Dudek, po pandemii otworzą się przed podróżnikami nowe szanse. - Wcześniej ludzie narzekali, że wszędzie jest zbyt tłoczno. Teraz będzie można podróżować tak, jak 50 lat temu, kiedy turystów nie było jeszcze tak wielu - podkreślał Dawid Dudek. - Poza tym Covid sprawił, że nawet tanie bilety są w pełni elastyczne. Jeśli nie możesz lecieć, bilety można przełożyć na za rok. To ogromny komfort.
16:50 Czwórka Czat Czwórki 4.02.2021.mp3 Jak będziemy podróżować po pandemii i co zmieni się w branży turystycznej? (Czat Czwórki)
ZOBACZ TAKŻE Podróże z Czwórką >>>
Jak podkreślał ekspert, jest "kilka rodzajów turystów", i wychodząc naprzeciw ich potrzebom branża się "polaryzuje". - Są ludzie, którzy polecą do hotelu i - choć będą mieszkać 100 metrów od oceanu - nie pójdą na plażę, tylko urlop spędzą na basenie. A są tacy, którzy podróżując na własną rękę, hotele będą omijać szerokim łukiem. Można podróżować z tłumem lub zwiedzać mniej dostępne miejsca na świecie - wyliczał. - Dlatego branża turystyczna podzieliła się na "masową turystykę" - do miejsc bezpiecznych, tanich i bez testów, a także do miejsc dla bardziej wymagających podróżnych: gdzie testy są wymagane, nie jest łatwo się dostać, ale również - gdzie przeżycia są bezcenne - tłumaczył gość Czwórki.
Trekking online. Jak chodzić po górach na leżąco?
Czytaj także:
Jak przekonywał jednak Maciej Janeczek z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością, pandemia zaskoczyła branżę turystyczną, więc przewidzenie, co będzie się w niej działo za kilka miesięcy, jest niezwykle trudne. - Pod względem technologicznym być może uda się wprowadzić na granicach badania, które umożliwią wykrycie turystów zakażonych wirusem, którzy przechodzą chorobę bezobjawowo - wyliczał ekspert. - Pandemia jest sprawą na tyle poważną, że być może zgodzimy się, jako społeczeństwo, na pewne łagodzenie ograniczeń dotyczących ochrony naszych danych osobowych - wyliczał. Jak podkreślał, jednym z możliwych rozwiązań jest także wprowadzenie technologii VR i zastąpienie realnych podróży tymi wirtualnymi. - Pozostaje pytanie, czy poziom doznań będzie odpowiednio wysoki, ale dla wielu prawdopodobnie byłaby to rozrywka wystarczająca - głównie ze względów finansowych - tłumaczył ekspert.
ZOBACZ TAKŻE Serwis specjalny - koronawirus na świecie >>>
W programie rozmawialiśmy także z Anną Żuchlińską, współautorką bloga "Wszędobylscy", która opowiadała o swoich dotychczasowych wojażach i planach na kolejne miesiące.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Anna Depczyńska
Goście: Dawid Dudek (autor książki "Biblia taniego latania"), Maciej Janeczek (Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością)
Data emisji: 04.02.2021
Godzina emisji: 15.13
kd/kul