Indeks Zdrowych Miast powstał jako inicjatywa wspólna grupy Lux Med, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej. - To próba zobaczenia jak różne miasta, tu wybraliśmy miasta na prawach powiatu, tworzą warunki dla zdrowego życia mieszkańców - wyjaśnia profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektor ds. nauki SGH. - Nie sprawdzaliśmy czy mieszkańcy są zdrowi czy mają dostęp do lekarza. Skupiliśmy się na otoczeniu, które związane jest z tym, jak to zdrowie może wyglądać. Sprawdzaliśmy czy miasta realizują programy ochrony zdrowia publicznego, ile ich realizują, ile wydają na tego typu programy, jak wygląda struktura wieku ludności, migracje, zgony związane z cywilizacyjnymi problemami, jaka jest dostępność usług komunalnych i społecznych, jaka jest efektywność systemu edukacji, dostęp do edukacji przedszkolnej, wyniki egzaminów ósmoklasistów czy maturzystów, ile osób dostaje świadczenia rodzinne, jaki jest status ekonomiczny rodzin, w których są dzieci, jak wygląda sytuacja mieszkaniowa, wyposażenie mieszkań, dostęp do mediów, jaka jest jakość środowiska etc. - wymienia.
Mieszkania - klucz do zdrowia
Dane, na których pracowali naukowcy dotyczą roku 2021. - Niezwykle istotna była dla nas kategoria Mieszkania. Patrzyliśmy na mieszkania socjalne i jak one wyglądają, czy mieszkania są przeludnione czy mamy mieszkania substandardowe, ile jest mieszkań na 1000 mieszkańców, czy są budynki niepodłączone do kanalizacji, jaki jest odsetek lokali bez toalety, dostępu do łazienki czy CO - mówi gość Piotra Firana. - Często to, jaka jest jakość mieszkań determinuje zdrowie mieszkańców - podkreśla.
10:20 czwórka czat czwórki 27.10.2022.mp3 O Indeksie Zdrowych Miast opowiada profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak (Czat Czwórki/Czwórka)
Nieoczywiści liderzy
Zgodnie z wynikami indeksu Warszawa wypada na pierwszym miejscu, jednak w żadnym z pojedynczych obszarów, nie jest liderem. - To pokazuje, że w różnych obszarach mamy różną sytuacją jeśli chodzi o to, kto jest liderem - wyjaśnia profesor. - Warszawa zawsze była blisko podium i dlatego we ogólnej punktacji znalazła się na prowadzeniu - dodaje.
Liderzy poszczególnych kategorii to:
- zdrowie - Opole
- ludność i pokolenia oraz usługi społeczne i komunalne - Rzeszów
- edukacja - Białystok
- środowisko - Sopot
- infrastruktura - Nowy sącz
- tworzenie przestrzeni - Świnoujście
- mieszkalnictwo - Gliwice
- To nie zawsze są oczywiści zwycięzcy, nie zawsze miasta największe - podsumowuje profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. - Ten indeks to dobra wskazówka dla miast, przede wszystkim w zakresie tego, jak prowadzić politykę zarządzania tkanką miejską, dbania o środowisko np. przez programy wymiany pieców - dodaje.
Autorzy indeksu pod uwagę brali również dostęp do edukacji i komunikacji publicznej, sprawdzali czy łatwo jest się przemieszczać bez użytkowania własnego samochodu, czy są ścieżki rowerowe i jak dużo ich jest.
Co dalej z indeksem?
- Są miasta, które robią dużo w zakresie zdrowia publicznego i takie, które robią niewiele - ocenia ekspertka i wyraża nadzieję, że miasta będą rywalizować o miejsca w kolejnych indeksach zdrowych miast. - Chcemy pobudzić miasta do tego, żeby inwestowali w zdrowie i warunki życia swoich mieszkańców - dodaje.
Zobacz także:
Profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak podkreśla, że indeks jest pracą świeżo opublikowaną. Odbyła się jego pierwsza prezentacja w Sopocie. - Chcemy z tymi danymi docierać do samorządów, wspomagać komunikację między mieszkańcami a samorządami miast - podkreśla. - Przygotowaliśmy ankiety dla mieszkańców, by wzbogacić się o kolejne dane, by prace były kontynuowane. Chcemy, żeby miasta pięły się w tym rankingu. Mamy nadzieję, że miasta będą pamiętać o zdrowiu i komunikować się z mieszkańcami - dodaje.
W indeksie znalazło wszystkie 66 polskich miast na prawach powiatu.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektor ds. nauki SGH
Data emisji: 27.10.2022
Godzina emisji: 15.18
pj