Stres odczuwamy zarówno w pracy, szkole, jak i w domu. Według najnowszego raportu Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego "Kondycja psychiczna Polaków", aż 62 proc. Polaków przynajmniej raz w tygodniu doświadcza stresu. - Czynników, które wywołują stres, jest coraz więcej. Trudno je jednoznacznie określić, bo to po prostu przeogromne napięcie psychiczne, które utrudnia codzienne funkcjonowanie i podejmowanie decyzji - tłumaczyła Kinga Rochala, psycholog, psychoterapeuta w Mazowieckim Szpitalu Mind Health im. prof. Antoniego Kępińskiego.
Jak podkreślała, czynniki, które nas stresują, uzależnione są m.in. od naszego wieku. - U pokolenia Zet to m.in. relacje międzyludzkie, myślenie o przyszłości i aktualnej sytuacji życiowej - wyliczała ekspert. - To wszystko wynika z wychowania, przekazywanych przez rodziców wzorców. W dzieciństwie uczymy się radzić sobie w sytuacjach stresujących. Jeśli nie nabędziemy tych umiejętności, w dorosłym życiu pojawiają się uzależnienia i inne niebezpieczne sytuacje.
Jak podkreślała, w przypadku pokolenia Zet - czyli dzisiejszych 20-latków - do pozostałych czynników stresujących dochodzi jeszcze kolejny - ogromne tempo życia. - Często młodzi ludzie starają się pokazać, że nie przejmują się opiniami innych. Nie oznacza to jednak, że tak jest. W rzeczywistości bywa wręcz odwrotnie i są bardzo zagubieni - tłumaczyła Kinga Rochala.
Zobacz:
Wielu z nas cierpi dziś na przewlekły stres. - Z tym z jednej strony wiąże się napięcie, które jest konstruktywne i motywujące - mobilizuje nas do działania, ale z drugiej - jest to po prostu zwykłe zdenerwowanie. To negatywna emocja, która jednocześnie jest nienazwana, nieświadoma. Czujemy, że jest nam po prostu źle, ale nie rozumiemy dlaczego i z czego może to wynikać - mówiła. - Stresowi towarzyszy lęk, strach, obawa - wyliczała.
10:11 czwórka stres_PR4_AAC 2022_11_08-15-21-35.mp3 Co nas stresuje najbardziej i jak temu zaradzić? (Czat Czwórki)
Od konstruktywnego stresu można się uzależnić. - To mechanizm, w którym nasz organizm zbiera energię, siły - tłumaczyła ekspert. - Z czasem chcemy tego więcej i częściej, więc zaczynamy przejawiać różne zachowania, które napędzają ten mechanizm. To m.in. odkładanie różnych czynności na ostatnią chwilę - wyliczała. - Z powodu tego uzależnienia żyjemy intensywnie, "na czas". Napięcie to także sposób, dzięki któremu odwracamy uwagę od naszych prawdziwych, codziennych problemów. Jednak z drugiej strony nie potrafimy funkcjonować bez napięcia, a co za tym idzie, nie potrafimy także odpoczywać - tłumaczyła gość Czwórki.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Kinga Rochala (psycholog, psychoterapeuta w Mazowieckim Szpitalu Mind Health im. prof. Antoniego Kępińskiego)
Data emisji: 08.11.2022
Godzina emisji: 15.14
kd/kor