Gigerzy mogą zawładnąć polskim rynkiem pracy?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 12:02
- Gigerzy, podobnie jak freelancerzy, wykonują swoje prace na zlecenie, w postaci krótkoterminowych projektów i zazwyczaj za pomocą plaftorm internetowych czy dzięki aplikacjom mobilnym - mówił Filip Małek z HR Hins.
Rozmowa zawodowazdjęcie ilustracyjne
Rozmowa zawodowa/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes

Gigerzy już niedługo mogą zawładnąć polskim rynkiem pracy. Z danych, przytaczanych przez dziennikarza Czwórki Piotra Firana wynika, że w 2025 roku w naszym kraju gigerzy będą stanowić nawet kilkanaście procent zatrudnionych. 

Giger i freelancer to pokrewne sposoby świadczenia pracy. - "Giger" to nowe słowo, które być może zastąpi w przyszłości określenie "freelancer" - mówił Filip Małek. - Gigerzy pracują w takich sektorach, jak dostarczanie jedzenia, transport osób, czy opieka nad dziećmi albo tworzenie stron internetowych, bądź jakichkolwiek treści w sieci. To też tłumaczenia, kwestie marketingowe, a także sprzątanie w domu, bądź wykonanie każdej innej usługi, którą można zamówić w sieci - podkreślał. - To, co łączy całą tą grupę to kontrakty, brak etatów, krótkoterminowe umowy. 

Sprawdź także: 

Polski rynek gigerów jest wciąż mniejszy niż na przykład w Stanach Zjednoczonych. - W gigekonomii pracuje głownie młode pokolenie. To, co sobie cenią, to elastyczność dotycząca zarówno miejsca jak i czasu pracy. Jako gigerzy możemy wykonywać zadania wówczas, gdy mamy na to czas. Możliwe jest jednocześnie studiowanie, albo wykonywanie innych projektów - wyliczał gość Czwórki. 

Posłuchaj
12:12 gigerzy_PR4_AAC 2023_03_16-15-19-14.mp3 Jak wygląda rynek pracy gigerów? (Czat Czwórki) 

Bycie gigerem ma także wady, to m.in. brak stabilności finansowej. - Około 40 proc. gigerów wskazuje właśnie na ten problem, bo ta praca wiąże się z koniecznością samodzielnego pozyskania klientów. W startupowym ekosystemie powstaje jednak bardzo wiele rozwiązań, które mają tym ludziiom ułatwić życie. To m.in. jobboardy, czyli platformy, w których na całym świecie można znaleźć pracę. Kolejne problemy wiążą się z brakiem benefitów i gwarancji socjalnych, które od pracodawcy otrzymują osoby zatrudnione na umowy etatowe. - Chodzi o opiekę medyczną, przeróżne zniżki, karty sportowe - wyliczał ekspert. - Niektóre firmy oferują jednak gigerom, z którymi podpisują umowy, ułatwienia w ramach dodatkowych, uzupełniających pakietów - podkreślał.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Filip Małek

Data emisji: 16.03.2023

Godzina emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Młodzi, wykształceni, bezrobotni. Czy warto studiować?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 18:18
Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej najszybciej z bezrobociem potrafią uporać się pracownicy fizyczni. Natomiast coraz wyższy procent osób zarejestrowanych w urzędach pracy i borykających się z jej brakiem stanowią absolwenci uniwersytetów i innych wyższych uczelni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Freelancer. Jak zacząć nowe zawodowe życie?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 17:51
- Pandemia - paradoksalnie - ułatwiła wielu freelancerom życie. Dzięki temu, że praca zdalna stała się codziennością ludzie odkryli, że mogą pracować równie dobrze dla klienta z Krakowa jak i dla klienta z Londynu, bez konieczności przemieszczania się - wyliczał bloger Michał Barczak. 
rozwiń zwiń