Forum Praktyków Partycypacji rozpoczęło się w Bydgoszczy 15 czerwca i potrwa do dwa dni. To okazja by porozmawiać o wielu różnych kwestiach m.in. o budżetach obywatelskich.
- Jednym z głównych obszarów działania naszego zespołu w Fundacji Stocznia jest wspieranie środowiska praktyków partycypacji w Polsce, czyli działanie na rzecz wspierania osób, które właśnie te środowiska lokalne, lokalne społeczności zmieniają, uczą kultury sprawowania władzy, w której obywatele mają bezpośredni udział i wpływ - mówi Agata Bluj z Fundacji Stocznia. - Wspieramy te osoby, które na terenie całej Polski, zajmują się realizacją budżetów obywatelskich, konsultacji społecznych, różnego rodzaju innych procesów partycypacyjnych. Wzmacniamy, poprzez dostarczanie im wiedzy, inspirowanie nowymi praktykami, ale przede wszystkim, i to jest bardzo ważne, dajemy im przestrzeń i czas, by między sobą wymienili się doświadczeniami i wiedzą.
Budżety, konsultacje i liderzy
Dziś lokalne społeczności potrzebują liderów, przykładów i wiedzy. - Niezwykle cenne są osoby, które będą inicjatorami, liderami zmian, będą dawały impuls do działania i ciągnęły innych, by razem nad różnymi problemami się pochylać, szukać rozwiązań, rozmawiać o nich - wyjaśnia gość Czwórki. - Niezbędna jest też wiedza, w jaki sposób organizować takie procesy, jak prowadzić rozmowy prowadzące do konsensusu, ale też praktyczne know-how z danego obszaru tematycznego, o którym toczy się rozmowa.
12:26 czwórka czat czwórki 15.06.2023.mp3 Czym jest partycypacja obywatelska i czego dowiemy się na Forum Praktyków Partycypacji? (Czwórka/Czat Czwórki)
Budowa lokalnej społeczności nie jest łatwym, ani szybkim procesem. Agata Bluj zwraca uwagę na rolę lokalnych władz, które mogą ten proces wzmacniać, a nawet zapoczątkować, przez zaproszenie mieszkańców i mieszkanek do rozmowy o tym, czego ci i te chcą i jak chcą pewne cele uzyskać. Gdy władze lokalne nie podejmują takich działań, dobrze jest gdy pojawiają się osoby z jakąś wizją, które łączą mieszkańców i chcą wpływać na otoczenie.
Obszary miejskie i wiejskie
- Dobrym przykładem tego typu praktyk jest budżet obywatelski, który działa w większej części gmin w Polsce - mówi gość Piotra Firana. - Lokalni liderzy chętnie korzystają z tego rozwiązania. Włączają się ze swymi pomysłami, tworzą projekty, zbierają podpisy, promują swoje koncepcje wśród sąsiadów. Ich inicjatywy są zauważane w corocznym cyklu.
Fundacja Stocznia włącza się w pewien trend kształtowania kultury, w której mieszkanki i mieszkańcy, obywatele są włączani w procesy decyzyjne. - My wspieramy osoby, które zajmują się budżetami obywatelskimi, konsultacjami społecznymi w całej Polsce. Są to i urzędnicy i organizacje społeczne. My dajemy przestrzeń na spotkanie i rozmowę - podkreśla Agata Bluj. - Chcemy, by udział mieszkańców w tych procesach był bardziej bezpośredni i codzienny, a nie miał miejsce tylko w dniu wyborów.
Na wsiach nie ma budżetu obywatelskiego, ale jest Fundusz Sołecki, którym gospodaruje Rada Sołecka. Agata Bluj zauważa, że są społeczności, w których środki funduszu zagospodarowywane są odgórnie, ale i tacy sołtysi i sołtyski, którzy w decyzje włączają mieszkańców i mieszkanki.
Podczas dwudniowego Forum Praktyków Partycypacji tematów do rozmów będzie mnóstwo. Jego uczestnicy dowiedzą się m.in. jak prowadzić konsultacje społeczne, jak w ostatnich latach rozwinął się mechanizm budżetu obywatelskiego, jakie napotyka trudności. Poruszone zostaną możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach decyzyjnych, a także możliwości włączenia młodzieży w partycypacje obywatelską i kształtowanie takiej postawy.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Agata Bluj (Fundacja Stocznia)
Data emisji: 15.06.2023
Godzina emisji: 15.15
pj