Nadchodzi "silver tsunami"
Według GUS-u już co czwarty mieszkaniec naszego kraju jest seniorem. Prognozuje się, że do 2050 r. liczba Polaków powyżej 60 roku życia sięgnie 13,7 mln. Z myślą o nich łódzki start-up stworzył platformę "pierwszej pomocy". - Przez wiele lat opiekowałem się mamą, która była przykuta do łóżka i wiem, co to znaczy, kiedy wokół nie ma osób, które mogłyby cię zastąpić w sprawach pomocowych, opiekuńczych, albo wtedy, kiedy trzeba coś szybko załatwić - wspomina CEO aplikacji Igor Marczak. - Natomiast mama mojego partnera biznesowego i współtwórcy SeniorApp Przemka Mroczka jest osobą na emeryturze, ale ciągle aktywną i pomagającą innym. Połączyliśmy ze sobą te dwa doświadczenia, a wtedy okazało się, że nikt wcześniej nie opracował takiego narzędzia w Polsce, które "parowałoby" te dwa światy.
Zajęcie dla "gig-workerów"
Platforma umożliwia potrzebującym łatwo i szybko znaleźć określony rodzaj wsparcia w najbliższej okolicy. - Do SeniorApp logujemy się bezpłatnie i podajemy podstawowe dane dotyczące naszej lokalizacji, a następnie wybieramy usługę, która nas interesuje. Wtedy aplikacja wyszukuje dostępnych w pobliżu opieków, a użytkownik może od razu sprawdzić jaką ocenę ma taka osoba w systemie, czy już realizowała tego typu "pomoc" i jaką ma stawkę za godzinę opieki - wyjaśnia rozmówca Martyny Ogonek. - To było jedno z naszych założeń, żeby osoby o niskich dochodach mogły "podreperować" sobie budżet. Dlatego opieramy się na modnym ostatnio modelu pracy tzw. gig-work, który zakłada elastyczny czas pracy.
07:15 CZWÓRKA TOP - seniorapp 13.02.2023.mp3 SeniorApp - jak działa aplikacja i kto może z niej korzystać? (TOP/Czwórka)
Bezpieczeństwo przede wszystkim
W tej chwili użytkownicy mają do wyboru prawie 50 opcji pomocy w różnych konfiguracjach - od robienia zakupów i wyprowadzania psa po sprzątanie mieszkania i mycie okien. - Wszystkie osoby, które świadczą usługi na naszej platformie, są przez nas zweryfikowane, tak żeby seniorzy mogli czuć się bezpiecznie - podkreśla Igor Marczak. - Wiem kim są ci ludzie, znamy ich tożsamość, weryfikujemy ich umiejętności lekarskie, pielęgniarskie, fizjoterapeutyczne i kosmetyczne, a wszystkie płatności odbywają się tylko i wyłącznie za pośrednictwem aplikacji. Co więcej, wykonawca dostaje swoją zapłatę dopiero w momencie, kiedy potwierdzimy w aplikacji, że usługa została wykonana. Obie strony muszą wzajemnie wystawić sobie ocenę.
Zobacz także:
Kto korzysta z SeniorApp?
Największą popularnością w 2022 roku cieszyły się m.in. mycie okien, prace porządkowe na cmentarzy czy pogotowie komputerowe. Z aplikacji korzysta już niemal 40 tys. użytkowników z 25 największych aglomeracji w naszym kraju. Coraz większa popularnością cieszy się też w mniejszych miejscowościach.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem