Pomoc dla niewidomych. Jak będzie działał wielofunkcyjny wyświetlacz?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 20:50
Młodzi konstruktorzy z Politechniki Krakowskiej opracowali projekt, który ma wspierać osoby niewidome i słabowidzące. Studencki wyświetlacz "od ręki" przetłumaczy każdą książkę czy tekst ze zdjęcia na alfabet Braille’a. Sprawdzamy jak działa.
Dzięki urządzeniu studentów z Krakowa niewidomi i słabowidzący będą mogli m.in. uczyć się języków obcych.
Dzięki urządzeniu studentów z Krakowa niewidomi i słabowidzący będą mogli m.in. uczyć się języków obcych. Foto: shutterstock/Motortion Films.
  • Za projektem, który ma wspomóc osoby niewidzące stoją studenci Politechniki Krakowskiej. 
  • Skonstruowane przez nich urządzenia ma tłumaczyć książki i teksty na alfabet Braille’a. 
  • W późniejszym etapie ma także wspomagać naukę języków obcych. 

Urządzenie studentów z Krakowa wykorzystuje m.in. sztuczną inteligencję i służyć osobom niewidomym do "czytania", a także do nauki języków obcych. Prototyp opracowali młodzi inżynierowie z Politechniki Krakowskiej - Hubert Orlicki i Bartłomiej Szostak. Wraz ze swoim promotorem dr inż. Tomaszem Makowskim opowiadają o tym rozwiązaniu w Czwórce

 

Autorskie rozwiązanie - prosta konstrukcja

- Jest to nasze autorskie rozwiązanie do wyświetlania znaków w języku Braille’a. To dosyć prosta konstrukcja, do której wykonania użyliśmy prostych urządzeń i serwonapędów - tłumaczą studenci. 

Urządzenie ma wiele możliwości, między innymi można nim wykonać zdjęcie. - Mamy stworzony wyświetlacz, który umożliwia od lewej do prawej czytanie za pomocą odpowiednich wypustek - opowiada promotor dr inż. Tomasz Makowski. - Wyświetlamy wypukłości, które można odczytać palcem i w ten sposób za pomocą alfabetu Braille'a przeczytać dowolnie zeskanowany tekst.


Sztuczna inteligencja "w akcji"

Przy realizacji projektu wykorzystano sztuczną inteligencję. Oprócz samego wyświetlacza, urządzenie zawiera także aspekt nauczania. - Sztuczna inteligencja została tu głównie wykorzystana w kontekście optycznego rozpoznawania obrazów - tłumaczy gość Czwórki. - Także jest wykorzystywana jako pomoc w tłumaczeniu, z radością notujemy coraz większą w tym poprawność.

Zobacz także:

Jak mówią młodzi konstruktorzy urządzenie spełnia szósty poziom gotowości technologicznej. - To oznacza, że zbudowaliśmy już działający prototyp. Mamy całą fizyczną konstrukcję i przetestowaliśm założenia pod kątem elementów, ale też funkcje programowe pod kątem samego działania, czyli rozpoznania tekstu, zdjęcia i wyświetlania - tłumaczą studenci. - Obecnie zajmujemy się dostosowaniem tego urządzenia dla osób niewidomych i słabowidzących. Przede wszystkim interfejsu głosowego. Ponieważ to urządzenie musi być proste w użytkowaniu, pracujemy nad tym, żeby było łatwe i przyjazne w obsłudze.

 

Posłuchaj
09:51 Czwórka/TOP - niewidomi urządzenie 27.06.2023.mp3 Studenci Politechniki Krakowskiej o urządzeniu wspierającym niewidomych (TOP/Czwórka)

 

Projekt w założeniu ma szerokie zastosowanie: może ułatwić osobom niewidomym codzienne życie, może pomóc w nauce, studiowaniu, pogłębianiu zainteresowań, a także wspierać w rozwoju. Urządzenie trafi na rynek prawdopodobnie za dwa lata.


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: Hubert Orlicki, Bartłomiej Szostak (autorzy projektu, studenci Politechniki Krakowskiej),  dr inż. Tomasz Makowski (promotor)

Data emisji: 27.06.2023

Godzina emisji: 17.15

aw

Czytaj także

Apka "Coto". Gdy kody kreskowe wygrywają z AI

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 20:21
Łódzcy studenci stworzyli aplikację, która ma pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym, ale nie tylko. Apka "Coto" ma ułatwiać rozpoznanie produktu. Studenci bazują na kodach kresowych, świadomie zrezygnowali ze sztucznej inteligencji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja. Czy będziemy mieć robotycznych asystentów?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 10:50
Bill Gates w internecie wieszczy "koniec znanego nam świata". Według byłego szefa i założyciela Microsoftu, wielu z nas straci pracę, ale będziemy posiadać osobistych asystentów AI. Sprawdzamy jak to może wyglądać w epoce sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń