Kinga Michalska poleca książki: "Każdy" Salvatore Scibony
Można jednocześnie, czytając książki, spędzać czas w gronie bliskich i znajomych. Jak tłumaczył Piotr Jezierski z biblioteki w Sieradzu, książka jest "przeżyciem emocjonalnym" i warto "wykorzystać ją w sposób niebanalny". Można więc samemu założyć klub książkowy i po przeczytaniu danej lektury umówić się z grupą osób na wspólną dyskusję.
05:05 Czwórka/TOP książki 6.01.2021.mp3 Jeden ze sposobów na spędzanie wolnego czasu w pandemii? Czytanie książek ze znajomymi (TOP/Czwórka)
Wybrane książki
Warto także sprawdzić, czy takie literackie spotkania online nie są organizowane przez biblioteki miejskie. Tak dzieje się m.in. w ośrodku w Sieradzu. - Paradoksalnie pandemia spowodowała, że wrócili do nas ludzie, którzy wcześniej gdzieś "uciekli". To osoby, które uczestniczyły w takich spotkaniach, ale wyjechały na studia, czy po prostu się wyprowadziły - mówi Piotr Jezierski, moderator Klubu Miłośników Fantastyki z biblioteki w Sieradzu. - Gdy takie spotkania odbywają się online uczestników jest więcej.
Czytaj także:
Jak opowiadał, w przypadku klubu w Sieradzu omawiane są całe zagadnienia, a nie konkretne książki. - Mówimy m.in. o twórczości Tolkiena, o miejskich legendach, o klasykach fantastyki. To luźny klimat, który sprawia, że ludzie chcą dyskutować - opowiadał Piotr Jezierski.
Czytaj także:
Choć, jak podkreślała dr Jolanta Tkaczyk , ekspert w dziedzinie zachowań konsumentów Akademii Leona Koźmińskiego, czytelnictwo w Polsce jest na "słabym poziomie", ale na szczęście z każdym miesiącem rośnie. Wzrost czytelnictwa to, jak przekonywała ekspert, efekt pandemii, czyli zamknięcia w domach. - Działa też prawdopodobnie "efekt Tokarczuk", czyli zdobycie przez Polkę nagrody Nobla - wyliczała. - Jak wskazują statystyki, rośnie jednak sprzedać książek przez internet, a także sprzedaż e-booków.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Kuba Marcinowicz
Materiał: Oliwia Krettek
Data emisji: 06.01.2021
Godzina emisji: 17.13
kd