Inka. Nastolatka, która walczyła z komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 17:50
28 sierpnia w Gdańsku odbędą się uroczystości pogrzebowe Danuty Siedzikówny, "Inki". - W konspiracji działała u boku samego majora "Łupaszki". Była sanitariuszką, łączniczką i nastoletnią ofiarą stalinowskiego terroru - opowiada Grzegorz Rutkowski z Muzeum Historii Polski.
Audio
  • Historia Danuty Siedzikówny. Kim była Inka? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Młodzież z portretami Inki podczas uroczystości odsłonięcia w Miłomłynie pomnika Danuty Siedzikówny, ps. Inka, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, jednej z najbardziej znanych ofiar stalinowskiego terroru
Młodzież z portretami "Inki" podczas uroczystości odsłonięcia w Miłomłynie pomnika Danuty Siedzikówny, ps. "Inka", sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, jednej z najbardziej znanych ofiar stalinowskiego terroruFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

- W czasie swojej ostatniej akcji w lipcu 1946 roku, w wyniku denuncjacji, Danuta Siedzikówna została ujęta przez UB - mówi gość Czwórki. - W akcie oskarżenia przedstawiono ją jako "krwawą Inkę", która napadała na funkcjonariuszy z bronią w ręku i podżegała do morderstwa. Pamięć o niej została zrehabilitowana dopiero w latach 90. ubiegłego wieku - dodaje Rutkowski.

Czytaj także: Pogrzeb Inki i Zagończyka - serwis specjalny >>>

Inka została rozstrzelana 28 sierpnia w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Szczątki jej i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" odnaleziono dopiero jesienią 2014 roku. Znalazł je zespół poszukiwawczy IPN kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Tam też odbędą się uroczystości pogrzebowe.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej, Jakub Jamrozek

Gość: Grzegorz Rutkowski (Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 27.08.2016

Godzina emisji: 14.15

kul/gs

Czytaj także

Przydomki władców. Skąd się brały?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 15:21
- Nadawanie przydomków władcom to dokładnie taki sam mechanizm jak ten, który działa, gdy podczas kolonii czy obozów dzieci przezywają się nawzajem - tłumaczył historyk Łukasz Przybyłek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa Warszawska. Co wydarzyło się nad Wisłą?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 13:20
96 lat temu żołnierze Józefa Piłsudskiego w ciągu kilku dni pokonali bolszewików na przedpolach Warszawy. - Bitwa przeszła do historii jako Cud nad Wisłą. Nazwa z jednej strony nawiązywała do Cudu nad Marną, z drugiej miała w pewnym senie umniejszyć zasługi marszałka - wyjaśnia historyk Marcin Chodorowski.
rozwiń zwiń