Noc Świętojańska: miłość, radość świętowanie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 11:30
Noc Świętojańska, zwana Kupalnocką albo Sobótką, przypada z 23 na 24 czerwca. Jakie zwyczaje są z nią związane?
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: ginger_polina_bublik/Shutterstock.com

Z tą nocą wiążą się tradycyjne słowiańskie obrzędy związane z miłością, radością i płodnością. Kupalnocka poświęcona była żywiołom ognia i wody, którym zwyczajowo przypisuje się moc oczyszczającą. Palono ogniska nad brzegami jezior, tańczono wokół nich, dziewczęta puszczały wianki na wodę. Miało to przynieść powodzenie w miłości, uchronić przed chorobami i nieszczęściami. O wierzeniach i mitologii dawnych Słowian porozmawiamy z Radosławem Sawickim z Muzeum Mitologii Słowiańskiej.

W cyklu "Sto Wynalazków na Stulecie" opowiemy o metodzie leczenia rozwarstwienia siatkówki, którą zaczął w 1903 roku jako pierwszy stosować polski okulista – Ksawery Gałęzowski.

***

Na "Zaklinaczy czasu" w sobotę (23.06) w godzinach od 14.05 do 15.00 zapraszają Anna Hardej i Jakub Jamrozek.

kul/ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka tradycja
Czytaj także

Seppuku - prawo, obowiązek i... przywilej?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 16:35
Towarzyszyła mu specjalna oprawa, uroczysty strój, asystent, zaproszeni goście. W tak zaaranżowanym otoczeniu japoński samuraj popełniał rytualne samobójstwo - seppuku. - Wydaje się to szokujące dla osób żyjących w naszej kulturze. Samuraje nad życie przedkładali honorową śmierć - tłumaczy w Czwórce Krzysztof Wyderka z portalu samuraje.com.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legendy. Jak powstały i co mówią o naszej kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 11:55
Ma je każdy naród i każda społeczność. Legendy przechowują historię, tradycję, życiową mądrość i wartości. Stoją na straży tożsamości i pozwalają trwać pokoleniom w poczuciu wspólnoty z tymi, którzy już odeszli.
rozwiń zwiń