Okładka książki "Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę" Kamila Janickiego
Ambitne, czy krnąbrne? Jakie były polskie władczynie?
- Potrafiły odpowiednio wykorzystać swoją pozycję - mówił autor książki Kamil Janicki. - Dzięki temu osiągały swoje cele. Daleki jestem od sformułowania, że była to manipulacja, zwłaszcza że nie używamy go w kontekście działań mężczyzn. Podjąłem w tej książce próbę podchwytliwego spojrzenia na problem, choć były to kobiety, które doprowadziły do rozbicia dzielnicowego - mówił historyk.
Wymazane z historii
Dlaczego zatem "przeklęte"? Zdaniem autora za takie uchodziły w oczach mężczyzn, którzy pisali historię. Gal Anonim udawał, że w historii nie istnieją (w swoich kronikach podał zaledwie trzy nazwiska), albo jak Wincenty Kadłubek, które uważał je za źródło wszelkiego zła. Książka opisuje historię od XI stulecia, które nie było najlepszym czasem, jeśli chodzi o pozycję kobiet.
Caryca Katarzyna. Kolekcjonerka podbojów
- Inaczej, niż w X wieku, który nazwano wiekiem kobiet, w którym władczynie i cesarzowe zdobywały władzę niemal samodzielnie. W XI wieku musiały o nią brutalnie walczyć.
Z czego wynikają sukcesy Polaków w XI wieku? Jaki wpływ na historię Polski i Europy miały obie żony Władysława Hermana? Dlaczego władczyniom tak często przypisywano negatywne cechy i jak wiele z nich ma swoje potwierdzenie w historii? Więcej na ten temat w nagraniu.
***
Tytuł audycji: Zaklinacze czasu
Prowadzi: Anna Hardej
Gość: Kamil Janicki (autor książek historycznych)
Data emisji: 7.12.2019
Godzina emisji: 14.17
ac