Biskupin. Jak odkryto najstarszą osadę w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 08:20
W 1933 roku - na skutek prac melioracyjnych - poziom wody w Jeziorze Biskupińskim obniżył się i ukazały się fragmenty najstarszej odkrytej osady na terenie Polski.
Osada w Biskupinie
Osada w BiskupinieFoto: shutterstock/Cezary Wojtkowski

O znajdowanych w jej okolicach zabytkowych przedmiotach dzieci zawiadomiły swojego nauczyciela, który dotarł do poznańskich archeologów. Tak zaczęły się prace wykopaliskowe w rejonie dawnej osady. Dzisiaj, w tym miejscu, jest zrekonstruowana wioska. 

- To był przypadek. Nauczyciel Walenty Szwajcer doniósł nam, że zauważył belki ukośne na brzegu jeziora. Uważał, że są to dachy zatopionych domów. To oczywiście było niemożliwe, bo nigdy by tak głęboko nie zatonęły - wspominał w Polskim Radiu badacz Biskupina, prof. Józef Kostrzewski. - uż podczas pierwszej kampanii wykopaliskowej wraz z innymi pracownikami Uniwersytetu Poznańskiego odkryliśmy całą ulicę, domy, części wałów, które otaczały osadę i falochron. To wywołało ogromne zainteresowanie nie tylko w całej Polsce, ale i za granicą.

Odnalezienie osady w Biskupinie wywołało sensację na całym świecie. Okazało się bowiem, że pochodzi ona z ok. 780 roku p.n.e., a zatem liczyła ok. 2700 lat. Nic zatem dziwnego, że niemal natychmiast po tym odkryciu, odnotowały je wszystkie encyklopedie świata. Na terenie osady znajdowało się ok. 106 domostw, o wymiarach przeciętnie ok. 8×10 m, usytuowanych rzędowo wzdłuż moszczonych drewnem 11 ulic, o szerokości ok. 2,5 m każda.

Czego można się dziś dowiedzieć o historii Polski spacerując wśród drewnianych budowli - opowie Szymon Nowaczyk z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

***

Na "Zaklinaczy czasu" - w sobotę (29.04) o godz. 15.00 - zaprasza Jakub Jamrozek.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka historia Polski
Czytaj także

Zgruzowstanie Warszawy. "W ruinach było życie"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 16:50
- W przypadku Warszawy ruiny traktujemy jako symbol strat wojennych, tego, co było i co zostało nam odebrane. Ale w latach 40. XX wieku ruiny miały też pozytywny wydźwięk. Były materiałem, z którego odbudowywano stolicę Polski. W ruinach odnajdowano życie - mówi Adam Przywara, kurator wystawy "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 2023 - rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 08:40
- W getcie warszawskim w czasie wybuchu powstania było kilkadziesiąt tysięcy osób, dziś znamy nazwiska, twarze i dalsze losy tylko nielicznych. Chcemy jednak pokazać codzienność tych ludzi - mówiła Zuzanna Schnepf-Kołacz, kurator wystawy "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" w stołecznym Muzeum Polin.
rozwiń zwiń