100 na 100. Wynalazca, który zamknął w butli propan-butan

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 15:06
Znamy go doskonale. Zamknięty w charakterystycznych butlach znajdujący się w większości naszych domów. Kto sprawił, że korzystamy z niego na co dzień?
Audio
  • Polak, który znalazł zastosowanie dla gazu ziemnego (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Magnascan/Pixabay

laboratorium krew 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. Badanie OB z polskim rodowodem

- Bardzo młody, jeszcze niedoświadczony, ale z pomysłami przyszły przemysłowiec założył laboratorium badań ropy. Badaniami zajął się w okresie, kiedy ropę wydobywano już na skalę przemysłową, ale potrzebna była ocena jej jakości - mówił Zasław Adamaszek - edukator, pracownik merytoryczny, konstruktor Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

- Wydobyciu ropy towarzyszy gaz ziemny, propan i butan, który gromadzi się na jej powierzchni - tłumaczył ekspert. - Nie znając zastosowania gazu ziemnego, spalano go, jako produkt uboczny cennej ropy. Wieleżyński znalazł dla niego inne zastosowanie - wyjaśniał. 

Co się  stanie, jeśli spróbujemy upuścić gaz z butli do jakiegoś pojemnika? W jakim stanie skupienia się znajduje? Jaką ma temperaturę i jak zachowuje się przy spalaniu? Jak doszło do zamknięcia propan-butanu w butli, którą znamy dziś z naszych kuchni? M.in. o tym w nagraniu audycji. 

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Ania Hardej i Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Gość: Zasław Adamaszek - edukator, pracownik merytoryczny, konstruktor Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie

Data emisji: 11.08.2018

Godzina emisji: 14.39

ac

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Nafta, która powstała... na bagnach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:37
Młody chemik i farmaceuta Ignacy Łukasiewicz, spacerując po okolicznych bagnach, poszukiwał substancji, z których mógłby wyekstrahować leki. Po licznych eksperymentach pozyskał jednak… naftę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Bezwonny lakier do paznokci

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 16:22
Lakiery do paznokci, pozbawione charakterystycznego zapachu, który towarzyszy im dziś, a które można było dowolnie perfumować, opatentowała polska firma Koloryt już niemal 90 lat temu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Polacy udoskonalili blue ray

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 14:49
- "Niebieski laser" to określenie opisujące różne rodzaje laserów, ale najczęściej to niewielki laser półprzewodnikowy, generujący promieniowanie zakresu krótkofalowego, w okolicach 400-490 nanometrów, jeśli chodzi o długość fali - tłumaczył Prof. Ryszard Piramidowicz z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń