Zawsze zajęte, ciągle w pracy. Historie warszawskich służących

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 11:50
Znajdowały się na zapleczu codzienności, a do niedawna pozostawały też na marginesie zainteresowań historyków. Teraz o warszawskich służących wiemy coraz więcej. 
Grupa osób niezidentyfikowanych, stojących na schodkach ozdobionych pelargoniami, przy bocznym wejściu do domu - dwie kobiety, przypuszczalnie pokojówki, w ciemnych sukienkach z białymi kołnierzykami, białych fartuszkach i chusteczkach na głowie, z tyłu kobieta z dzieckiem na ręku i mężczyzna w garniturze.
Grupa osób niezidentyfikowanych, stojących na schodkach ozdobionych pelargoniami, przy bocznym wejściu do domu - dwie kobiety, przypuszczalnie pokojówki, w ciemnych sukienkach z białymi kołnierzykami, białych fartuszkach i chusteczkach na głowie, z tyłu kobieta z dzieckiem na ręku i mężczyzna w garniturze.Foto: NAC/Archiwum Główne Akt Dawnych

O kobietach, bez których nie byłoby miasta, jakie dziś znamy opowiada nowa wystawa w Muzeum Warszawy - "Niewidoczne. Historie warszawskich służących". Zobaczymy na niej ponad 400 obiektów, rozmieszczonych w sześciu salach, opowiada życie służących i historię pracy domowej – to zarówno przedmioty historyczne, jak i współczesne dzieła sztuki. Układ wystawy odzwierciedla drogę, jaką przebywała służąca od momentu przybycia do Warszawy, przez poszukiwanie pracy i codziennie wykonywane obowiązki. Kolejne części ekspozycji odnoszą się do relacji z chlebodawcami, działalności związków zawodowych i organizacji filantropijnych na rzecz pracownic domowych oraz wizerunku służących w prasie czy reklamie.

Na początku XX wieku w Warszawie około 40 tysięcy młodych kobiet każdego roku sprzątało, gotowało i prało w setkach mieszkań. Ich praca dotykała najbardziej intymnych aspektów życia wielu pokoleń warszawiaków i warszawianek. Wystawa odwraca utrwaloną narrację historyczną, czyniąc ze służących główne bohaterki opowieści. Skupia się na służących do wszystkiego - dziewczynach bez wyraźnej specjalizacji, najchętniej zatrudnianych przez średnio zamożnych mieszczan w dwudziestoleciu międzywojennym. Pokazuje, że były stale obecne w miejskiej codzienności - na drugim planie, w tle mniej lub bardziej znaczących wydarzeń. Zawsze zajęte, ciągle w pracy. O historii warszawskich służących opowie kuratorka wystawy Zofia Rojek. 

Posłuchaj także:


Plakat wystawy "Niewidoczne. Historie warszawskich służących" Plakat wystawy "Niewidoczne. Historie warszawskich służących"

***

Na audycję Zaklinacze czasu zapraszamy w sobotę (18.2.10) po godz. 14.05.Program poprowadzi Jakub Jamrozek.

kul/mat. prasowe

Zobacz więcej na temat: Czwórka historia Polski
Czytaj także

Grzegorz Przemyk - historia dochodzenia do prawdy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 17:25
Historia pobicia maturzysty na komisariacie MO była przez władzę PRL ukrywana i fałszowana. Śledztwa prowadzone po roku 1989 pokazały faktyczny przebieg zdarzeń, które doprowadziły do śmierci Grzegorza Przemyka. Film "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego otrzymał Srebrne Lwy podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dar Pomorza". Z Niemiec, przez Francję, do Polski. A potem dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 11:00
W pierwszy rejs pod polską banderą wyruszył w 1930 roku, do początku lat 80. wyszkolono na nim ponad 13 tysięcy studentów. Dziś "Dar Pomorza" to statek-muzeum, które co roku odwiedza około 100 tysięcy gości. 
rozwiń zwiń