Ernest Malinowski - za co pokochali go Peruwiańczycy?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 18:00
Zostawił po sobie chyba najtrwalszy pomnik w Peru, nic więc dziwnego, że znają go tam nawet dzieci. - O Erneście Malinowskim mówi się "polski inżynier, peruwiański patriota", jego imieniem nazywane są szkoły, stawia się mu pomniki - mówi Jerzy Lemański z Muzeum Techniki i Przemysłu.
Audio
  • Ernest Malinowski - inżynier i cudotwórca (Klucz kulturowy/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kertu/Shutterstock.com

Jerzy Lemański Za projekt kolei transandyjskiej Ernest Malinowski nie wziął ani grosza. Momentami nawet sam dokładał do tej budowy

Ernest Malinowski zaprojektował kolej transandyjską, najwyżej położoną linię kolejową świata, uważaną za cud XIX-wiecznej techniki. Trasa liczy niecałe 220 km, ma 62 tunele, prawie 50 mostów i wiaduktów. - Początkowo większość nie traktowała poważnie tego projektu. Co więcej, nawet kiedy kolej powstała, w Europie nikt nie chciał w to uwierzyć - wspomina gość Czwórki.

Malinowski urodził się w Polsce w 1818 roku, ale po Powstaniu Listopadowym, jak rzesza jego rodaków, opuścił kraj. - Wykształcenie politechniczne zdobył w Paryżu, potem mieszkał m.in. w Algierii, a jako 34-latek podpisał z rządem francuskim kontrakt i wyjechał do Peru - opowiada ekspert.

Czytaj także
władysław szpilman 1200.jpg
Władysław Szpilman. Kompozytor, który źle prowadził

Kontrakt miał obowiązywać 6 lat, ale inżynier już do Europy nie wrócił. W jaki sposób stał się peruwiańskim patriotą, jakie były losy jego projektu i za co kolej transandyjską pokochali fotografowie? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Jerzy Lemański (Muzeum Techniki i Przemysłu)

Data emisji: 11.03.2017

Godzina emisji: 15.15

kul/ei

Czytaj także

Ciemne oblicze Warszawy - kryminalne sprawy sprzed wieków

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 16:57
Wola, Czerniaków, Praga - przez lata były to okryte złą sławą dzielnice stolicy. Okazuje się jednak, że i Stare Miasto ma swoje grzeszki i lepiej pilnować tam portfela, ale zwiedzać, zwiedzać i zwiedzać - zachęcają warszawscy przewodnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazowsze. Serce Polski niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 14:00
Tym razem w audycji Mateusza Kulika odwiedziliśmy Mazowsze, a w odkrywaniu najciekawszych szlaków regionu pomagał nam Paweł Cukrowski z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM.
rozwiń zwiń