Józef Wilkoń. Artysta, który pozwala sobie zaglądać przez ramię

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 17:20
Józef Wilkoń to niezwykły artysta, który jak nikt inny inspiruje się w swojej twórczości światem zwierząt i roślin. - Sam widzi w sobie to, co nosi w nazwisku. Trochę wilka i trochę konia - mówi autorka książki pt. "Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia".
Audio
  • O "Szczęśliwych przypadkach Józefa Wilkonia" (Klucz kulturowy/Czwórka)
Polski ilustrator, malarz, historyk sztuki Józef Wilkoń, podczas spotkania w BUW w Warszawie, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki, - 24 kwietnia 2017 rok
Polski ilustrator, malarz, historyk sztuki Józef Wilkoń, podczas spotkania w BUW w Warszawie, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki, - 24 kwietnia 2017 rok Foto: PAP/Tomasz Gzell

Agata Napiórska Tak zwana "wilkoniowatość" polega na zamaszystym ruchu pędzla, na wolno puszczonej kresce

Mistrz ilustracji i rzeźby, autor scenografii i gobelinów oraz historyk sztuki w lutym skończył 88 lat. - Mimo swojego wieku potrafi do 5 rano malować tabuny koni, kocha też ryby, wejścia do jego posesji strzeże dzik - opowiada Agata Napiórska. - Zamienił Zalesie Dolne w magiczne miejsce, w którym zamieszkały żyrafy, mamuty, słonie i hipopotamy - zwierzęta z wielkiej bryły drzewa - dodaje.

Gość Czwórki przyznaje, że nie chce, by jej książkę nazywać biografią tylko zapisem długich rozmów z wielkim artystą, ale przede wszystkim ze skromnym człowiekiem, który twierdzi, że jego życiem rządzi przypadek i umie z tego życia czerpać garściami. 

Czytaj także
zakopane 1200.jpg
Artystyczna stolica Polski. "Tutaj każdy mógł wspiąć się na szczyt"

Kim była Pyzia? Dlaczego jego rzeźbom "rosła głowa"? Za co Józefa Wilkonia pokochali Japończycy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Agata Napiórska (autorka książki pt. "Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia")

Data emisji: 9.03.2018

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Polska Szkoła Ilustracji. O architektach książek

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 18:00
- Ilustracja może tekst zdobić, może go objaśniać albo może go uzupełniać - mówi Magda Kłos-Podsiadło i tłumaczy, kim byli artyści, którzy narysowali nasze dzieciństwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Matejko - piewca historii w wielkim formacie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 17:00
- Jan Matejko wybierał sobie modeli spośród krakowskiego marginesu. Jakież było jego roczarowanie, gdy na jedną z sesji do atelier wkroczył już ogolony, umyty i elegancko ubrany model, który całkowicie rozmijał się z wizją artysty - opowiada historyk sztuki Maria Brodzka.
rozwiń zwiń