Na "biwak Zapałowicza" z kocherem i menażką

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 14:22
"Klucz kulturowy" wędruje śladami litery B i rozbija biwak. Kiedy zaczęliśmy rozstawiać namioty w lesie, kto w Polsce popularyzował ten sposób spędzania wolnego czasu i skąd w ogóle wzięło się to słowo?
Audio
  • Na biwak. Kto rozpoczął tę tradycję i skąd w ogóle znamy to słowo? (Klucz kulturowy/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

Ciekawa jest etymologia słowa "bidon". Choć przywędrowało do nas z języka francuskiego, prawdopodobnie posiada nordyckie korzenie Izabela Rudnicka

- Pierwowzorami dla ekwipunku turystycznego był sprzęt wojskowy - mówiła dr hab. Izabela Rudnicka z Uniwersytetu Warszawskiego. - Ich nazwy takie jak kocher, menażka czy manierka mają też wspólny źródłosłów - wyjaśniała. 

Z jakiego języka pochodzą słowa, którymi dziś nazywamy sprzęt turystyczny? Jakie funkcje spełniały kiedyś, a do czego służą dzisiaj? Jak po francusku nazwać urlop pod namiotem i w jaki sposób spolszczyliśmy to słowo? Czym jest "biwak Zapałowicza"? O tym w nagraniu.


turysta mapa wyjazd wycieczka plecaki 1200.jpg
Polska na wakacje: kierunek - Beskid Niski

W audycji podpowiadaliśmy także jak znaleźć idealne miejsce na rozbicie namiotu, jak zbudować szałas i gdzie można biwakować w Polsce i za granicą. O tym opowiadali Sebastian Kosteński i Łukasz Tulej - instruktorzy survivalu. Wybierzemy się też na spacer po Beskidach. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

turysta plecak 1200.jpg
Polska z plecakiem. Zacznij od "mikrowypraw"

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotowała: Ela Burza

Gość: dr hab. Izabela Rudnicka (Uniwersytet Warszawski), Sebastian Kosteński (instruktor survivalu w szkole "Life Trip"), Łukasz Tulej (instruktor survivalu), Jacek Potocki (Prezes Zarządu Głównego PTTK, pracownik Uniwersytetu Przyrodnicznego we Wrocławiu), Maciej Mazur (pracownik Babiogórskiego Parku Narodowego, przewodnik beskidzki)

Data emisji: 4.08.2018

Godzina emisji: 15.17

ac

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń