Na co chorują niedźwiedzie?
Przyroda zaczyna się odradzać
Pożar udało się opanować i ugasić, ale wielu strat, jakie nastąpiły już niestety nie. Mimo tego wszystkiego Biebrza się odradza, ale czy będą to te same tereny, z jakimi mieliśmy do czynienia przed pożarem? Czy fauna i flora tego rejonu uległa całkowitej przebudowie? A może na naszych oczach powstaje zupełnie nowe, wcześniej nieobecne środowisko, tworzące niszę dla innych, wcześniej nieobecnych na naszych ziemiach gatunków?
Musimy zrobić wszystko, by wzmóc naszą czujność i w pierwszej kolejności zapobiegać suszy Artur Wiatr, Biebrzański Park Narodowy
08:29 _PR4_AAC 2020_07_13-14-27-29.mp3 Biebrza się odradza, ale czy czekają nas kolejne pożary? (Dajesz radę/Czwórka)
Obfite deszcze uratowały florę
To był największy pożar w historii Biebrzańskiego Parku Narodowego i trzeci co do wielkości, tak rozległy pożar w Polsce. Dzięki temu, że w czerwiec obfitował w długotrwałe i systematyczne opady deszczu, przyroda biebrzańska zdążyła się zauważalnie zregenerować. - Obszar pożarzyska się zazielenił. Na chwilę obecną wygląda to bardzo obiecująco - opisywał Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Lab Rescue - ratujmy zwierzęta laboratoryjne
Musimy przywyknąć do zmian klimatu
Dobra wiadomość jest taka, że choć spłonęła 1/10 części Parku, ale dzięki warunkom atmosferycznym niemal nie widać już skutków pożaru, ale diabeł, jak mówił gość Czwórki, jak zwykle tkwi w szczegółach. - Aby o nich rozmawiać, poznać je i zrozumieć wprowadziliśmy długotrwały program monitoringu. Pobierane są próbki, które następnie porównywane z jakością gleby, do której pożar nie dotarł - wyjaśniał. O zjawisku pożarów musimy myśleć w kontekście suszy, która w naszym kraju pojawia się coraz częściej, a sprzyjają jej ekstremalne zjawiska pogodowe.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Goście: Artur Wiatr (Biebrzański Park Narodowy)
Data emisji: 13.07.2020
Godz. emisji: 14.09
ac