Bolesław Bierut. "Nijaka historia największego zbrodniarza powojennej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 11:20
Bolesław Biernacki, czyli Bolesław Bierut, jednoznacznie kojarzony jest z najbardziej mrocznym okresem w historii powojennej Polski. - To był typowy antybohater. Po pierwsze to na wskroś negatywna postać, po drugie był kopmpletnie nijaki, całkowicie pozbawiony charyzmy - przekonuje Piotr Lipiński, autor m.in. książki "Bierut".
Audio
  • O Bolesławie Bierucie opowiada reporter Piotr Lipiński, autor książki "Bierut" (Klucz Kulturowy/Czwórka)
Prezydent RP, Bolesław Bierut tańczy z przodownicą z Żerania na przyjęciu wydanym przez niego w salach budynku Rady Państwa na cześć zasłużonych ludzi pracy - Warszawa 1952 rok
Prezydent RP, Bolesław Bierut tańczy z przodownicą z Żerania na przyjęciu wydanym przez niego w salach budynku Rady Państwa na cześć zasłużonych ludzi pracy - Warszawa 1952 rokFoto: PAP/CAF/Zygmunt Wdowiński

Czytaj także
warszawa starówka stare miasto 1200.jpg
Stare Miasto. Jak odbudowano serce Warszawy?

Bierut był szary, bezbarwny, zwyczajny. Nic nie wskazywało, że zrobi karierę, tymczasem został przywódcą narodu namaszczonym przez Stalina. - Stalin zobaczył w nim człowieka, który jest jego najlepszym namiestnikiem. Bolesław Bierut - w przeciwieństwie do Gomułki - nie odczuwał potrzeby, by Polska w jakikolwiek sposób różniła się od Związku Radzieckiego - tłumaczy gość Czwórki.

Piotr Lipiński w swojej książce rozmawiał ze współpracownikami Bieruta, ostatnimi żyjącymi osobami, które go znały. - Bierut kierował się trochę na "ludziego pana". Dziś powiedzielibyśmy, że miał dobry PR. Potrafił rozmawiać z ludźmi i o dziwo, wiele osób, z którymi rozmawiałem, dobrze go wspomina - opowiada reporter.


Czytaj także
dewizy pap 1200.jpg
Dewizy. "Bilet do świata luksusu"

Jak wyglądało życie Bieruta i dlaczego stał się twarzą stalinizmu w Polsce? Co symbolizowały jego zdjęcia z sarenką? Jak zareagowali Polacy po jego śmierci? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Piotr Lipiński (reporter, autor m.in. książki "Bierut")

Data emisji: 13.01.2018

Godzina emisji: 15.16

kul/kd

Czytaj także

Historia bez cenzury według Wojciecha Drewniaka

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 13:50
Zapraszamy na spotkanie ze współtwórcą kanału "Historia bez cenzury". Udowodnimy, że my, Polacy mamy wiele powodów do dumy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdynia. "Miasto pełne życia, dziecko wielu ojców"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 17:30
- W historii naszego miasta zapisało się wiele wybitnych postaci. Tadeusz Wenda, Eugeniusz Kwiatkowski, a nawet Stefan Żeromski, który o Gdyni napisał książkę "Wiatr od morza" - opowiada Sebastian Drausal z Urzędu Miasta Gdyni.
rozwiń zwiń